Libya Tezkeresi meclisten geçti!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Libya’da konuşlanması konusunda Cumhurbaşkanı’na yetki verilmesine ilişkin tezkere TBMM'de kabul edildi.

Libya Tezkeresi meclisten geçti!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Libya’da konuşlanması konusunda Cumhurbaşkanı’na yetki verilmesine ilişkin tezkere TBMM’de kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu, Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresini görüşmek üzere Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında saat 14:00’te toplandı.Tezkere üzerine yapılan konuşmaların ardından oylamaya geçildi.

Elektronik yöntemle yapılan oylama sonucu Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi 157 ret oyuna karşı 325 kabul oyuyla kabul edildi.

TEZKERE NEYİ İÇERİYOR

Tezkere hükümete Libya’ya asker gönderme yetkisi veriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Libya’daki görev süresi, bir yıl olarak belirlendi. Libya’ya gönderilecek asker sayısı ve kapsamı Mehmetçiğin hangi bölgede görev yapacağı ise Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

Tezkerenin kullanım amaçları “Milli çıkarlara yönelik her türlü tehdide karşı önlem almak, Libya’daki gayrimeşru grupların Türkiye’nin menfaatlerine yönelik, saldırılarını bertaraf etmek, Kitlesel göç gibi risklere karşı önlem almak, Libya halkına insani yardımların ulaşmasını sağlamak” şeklinde sıralandı.

ÖNCESİNDE USUL TARTIŞMASI

CHP, başkanın tatilde olan Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırma yetkisi olmadığnı öne sürerek usul tartışması açtı. Usule ilişkin itirazlara yanıt veren Şentop, Anayasa’nın 93’üncü maddesine göre toplantı çağrısını yaptığını söyledi. Şentop, TBMM’yi değil, Genel Kurulu toplantıya çağırdığına dikkati çekerek, bunun Anayasa ve İçtüzük’e uygun olduğunu vurguladı.

Meclisi tatilde ve ara vermede toplantıya çağırmaya yönelik kuralların, Genel Kurulun ara vermesi halinde de geçerli olacağına işaret eden Şentop, “21 Aralık’ta alınan karar, bir tatil ve ara verme kararı değildi. TBMM bir tatilde ve ara vermede değildi. Sadece Genel Kurul toplanmama kararı almıştı. Ben TBMM’yi değil, Genel Kurulu toplantıya çağırdım. Aynı şey değil çünkü 21 Aralık’ta alınan karardan sonra TBMM’de komisyonların çalışmalarını sürdürmelerine bir engel yoktu” diye konuştu.

Tezkerenin okunmasının ardından parti gruplarına adına konuşmalar yapıldı.

AKP adına söz alan Milletvekili İsmet Yılmaz: Libya siyasi anlaşmasında yeri bulunmayan ve bu çerçevede gayri meşru olan sözde Libya ulusal ordusunun 4 Nisan 2019 tarihinde başkent Trablus’u ele geçirmek ve Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni devirmek amacıyla başlattığı saldırıları devam etmektedir.Sivilleri hedef alan bu saldırılar, Libya’da insanı sorunları giderek kötüleştirmektedir. Çatışmalar ve istikrarsız durum, IŞİD ve El-Kaide gibi terör örgütlerinin eylemleri için uygun ortam sağladığı gibi, Libya denizlerinde göçmen kaçakçılığı yapılmasına uygun zemin hazırlamaktadır. Bütün bu gelişmeler Libya ve Türkiye dahil olmak üzere bölge için tehdit oluşturmaktadır.Gayri meşru Libya ulusal ordusuna bağlı unsurlarca Libya’da faaliyet gösteren Türk şirketlerinin, Türk vatandaşlarının ve Akdeniz’de bulunan Türk bandıralı gemilerin hedef alınacağı yönünde açıklamalar da bulunmaktadır. Gayri meşru güçlerin saldırılarının durdurulması, Türkiye’nin Akdeniz’deki çıkarlarına zarar verecektir.

– Türkiye ile Libya arasında imzalanan ve yürürlüğe giren deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat muhtırasıyla esasen deniz yetki alanları doğrultusunda hem Türkiye’nin hem Libya’nın uluslararası hukuktan doğan hakları korunmaktadır. Libya’da barışın sağlanması Türkiye adına büyük önem taşımaktadır.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay: Doğu Akdeniz’deki doğal kaynaklar sebebiyle bir şer ittfakı kurulmuştur. Sahada sondaj ve araştırma gemileriyle yapılan tatbikat kararlı adımlardır. Bu kapsamda Libya ile yapılan anlaşmalar Akdeniz’deki hakkımızın korunması için isabetli adımlardır. Muhtırada Libya’dan davet gelmesi halinde Libya’ya gidebleceği hükme bağlanmıştır. Görüşmekte olduğumuz bu tezkere Libya’nın istikrar, huzuruna destek veren Türkiye’nin bölgesel barışına destek veren tezkeredir. Doğu Akdeniz dünya jeopolitiğinin önemli bir sahasıdır. Türkiye burada güçlü durmalıdır. Doğu Akdeniz artık Libya’nın da dahil olduğu daha geniş bir coğrafyayı tanımlamaktadır. Konunun bir diğer boyutu Türkiye’nin uluslararası barış, güvenliğine sunduğu katkıdır. Bu tezkere Libya’nın istikrar, huzuruna destek veren Türkiye’nin bölgesel barışına destek veren tezkeredir. Libya’ya asker göndermek uluslararası hukuk açısından meşrudur.

CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz: Rusya Hafter’i güçlü bir şekilde desteklemekte ABD de iyi ilişkiler kurmaktadır. Bu Trablusta’ki hükümetin kırılgan bir zemin üzerinde durduğunu göstermektedir. Libya’ya asker göndermek için hukuka dayalı bir zemin yaratılmaya çalışılıyor. Bölge ülkeleriyle kapsamlı bir istişare yaptınız mı? Tunus bunun olumsuz olacağını söylüyor. İtalya, Fransa, Mısır, Yunanistan ile bir istişare yapıldı mı? Türkiye bölgedeki diğer ülkelerin vekalet savaşına dahil olmamalı. Bu tezkere Anayasa’nın 92’nci maddesine aykırıdır. Telafisi güç durumla karşılaşmamak için büyük devletler gibi iki tarafla da temas kurup diplomasi kanalları açık tutulmalıydı.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray: İktidar ekonomik kriz şartlarında ayakta duruma mücadelesi veren Türk milletine geçici huzuru çok gördü. Bu acele neden? Tezkere onaylandığı anda Türkiye husumetlerle yüz yüze kalacak. Ağır bedeller ödetebilecek oldu-bittilerle karşı karşıyayız. Tezkereye karşı çıkmamızın güçlü nedenleri var. Bizi Arap coğrafyasında bir nefret objesi haline getirecek.Rusya ile karşı karşıya geleceğiz. Askerimiz Vietnam gibi çatışmaların ortasında kalabilir. Tezkere bu kadar önemli diyorsunuz bir tane bakan yok.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları:  Biz sözümüzü Meclis’te de dışarda da söylemeye devam edeceğiz. Diyorlar ki dünya küreselleşti, önleyci savaş politikaları yürütmeliyiz. Topraklarına girerek, hukuku sınırı ihlal ederek yapacağız diyorsunuz. Bu yayılmacı siyasettir. Doğu Akdeniz önemli bir gündeme dönüştü. Emperyalist güçlerin iştahını kabarttı. Deniz yetki alanlarının sınırında bu Türkiye’nin de hakkıdır. Gerilim tırmandırılmak isteniyor. Haklı olduğunuz ortamda herkes karşımıza alalım ama bunda peşini bırakmak zorundasınız. Yıllardır Türkiye, İhvancı Trablus hükümetine destek sağladığını biliyoruz. Bu rejim tıkanmıştır, silah sanayiini güçlendirmek için Libya seferine çıkmıştır. Ekonomik, siyasal, sosyal, hukuksal açısından tıkanmıştır. Bu tabloda Libya’ya sefer düzenlemek ülkeyi ateşe atmaktır.