‘Londra tefecileri’ birden ‘yatırımcı’ oldu!

“Temiz parayı bulup getireceğim” sözleriyle Londra'ya giden Kılıçdaroğlu, yakın zamana kadar İngiltere'deki yatırım şirketleri ve sermaye fonlarını defalarca “Londra tefecileri” olarak tanımlamış, AKP iktidarını bu tefecilere faiz aktarmakla suçlamıştı.

featured

VERYANSIN TV

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD ziyaretinin ardından gittiği İngiltere’nin başkenti Londra’da temaslarını sürdürüyor.

CHP lideri Londra ziyaretine giderken yaptığı açıklamada, “Temiz paranın girdiği sokaktan, kirli para hemen kaçar. Ben bu parayı bulup getireceğim. Bunun için Londra’dayım. Burada görüşeceğim bazı yatırım bankaları ve girişim sermayesi fonları dünyada 5 Trilyon Dolar parayı yönetiyor. Halkımdan ricam, sabırla Kasım sonunu bekleyin” demişti.

Partiden yapılan açıklamada da Kılıçdaroğlu’nun, başkentte Entrepreneur First ve The Creator Fund şirketlerinin yöneticileri ile bir araya gelerek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldığı belirtildi. Kılıçdaroğlu’nun, görüşmelerinde, Türkiye’ye yönelik olası nitelikli yatırımları muhataplarıyla ve yatırım uzmanlarıyla değerlendireceği ve partisinin bakış açısını paylaşacağı kaydedilmişti. Kılıçdaroğlu’nun 5 Kasım’da yurda dönmesi bekleniyor.


Kılıçdaroğlu, The Creator Fund ziyaretinin ardından Twitter hesabından görüşmeye ilişkin bir video mesaj yayınladı. CHP lideri paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Londra’da ikinci durağımız, bilimsel girişimlere yatırım sağlayan ve çığır açan buluşların dünyaya kazandırılmasına öncülük eden Creator Fund oldu. Bu yatırımları ve iş modellerini hızla Türkiye’ye getireceğiz. Göreceksiniz, ülkemiz inovasyon odaklı yatırımlarla sıçrama yapacak”

Kılıçdaroğlu, daha önce İngiltere’deki yatırım şirketleri ve sermaye fonlarını defalarca “Londra tefecileri” olarak tanımlamış, AKP iktidarını bu tefecilere faiz akıttığını söylemişti.

Parti kurmaylarının da aynı yönde sayısız açıklaması oldu.

Diğer yandan altılı masanın ortaklarından Deva Partisi lideri Ali Babacan da, yabancı sermaye temsilcilerinin ve fon kuruluşlarının Türkiye’de kendisini muhatap aldığını, partisiyle özel görüşmeler yaptıklarını övünerek duyurmuştu.

‘GRUPLAR HALİNDE GELİYORLAR, ÜÇLÜ BEŞLİ ONLU…’

Altılı masanın ekonomi politikasını belirlemekle övünen Deva Partisi Genel Başkanı, dün İstanbul’da partisinin Kalkınma Seferberliği Planı’nı açıkladığı toplantıda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Uluslar arası finans kuruluşlarıyla çok yoğun temas halindeyiz. Temas halindeyiz derken onlar bize geliyorlar. Bizim oralara gitmemize gerek olmuyor, çünkü her hafta ziyaretlerimiz oluyor. Hatta İbrahim Çanakçı Bey dün akşam bizimleydi. Dün gece dönmek zorunda kaldı. Çünkü bu sabah yine dünyanın en büyük finans kuruluşlarından birisi genel merkezimizi ziyaret ediyor ve bizim ekonomi ekibimizin onlarla toplantısı var. Geçen ay dünyanın en büyük fonu geldi. Heyet halinde görüştük.

Fonlar gruplar halinde geliyorlar. Üçlü beşli onlu gruplar halinde genel merkezimize. Artık bu bir standart haline geldi.

‘MERKEZ BANKASI-HAZİNE-DEVA PARTİSİ STANDAR UĞRAK YERİ’

Yani Ankara’da Merkez Bankası-Hazine-Deva Partisi uluslararası yatırımcılar için bir standart uğrak yeri. Her şeyi soruyorlar. Mesela geçen sene sorular daha çok şu andaki hükümetin ne yapacağı ile ilgili sorulardı. ‘Siz yakın çalıştınız. Az çok tanırsınız, bunlar ne yapar?’ diye soruyorlardı. Ama bu yıl artık hiç sormuyorlar onu. Siz ne yapacaksınız diye soruyorlar. Biz yerli iş dünyamızla da çok sık görüşüyoruz. Her boyuttan kuruluşla görüşüyoruz.”

‘Londra tefecileri’ birden ‘yatırımcı’ oldu!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 4 hafta önce

  Babacanla yatan tefeciyle kalkar olan budur. Bu kafayla cumhuriyetin 2. yüzyılı nasıl olur bilmem ama 3. yüzyılına zor çıkarız.

 2. 4 hafta önce

  Ne guzel baslik atmissiniz yanar doneri tarif eder gibi cuk oturmus

 3. 4 hafta önce

  Vay be! Seçimler olmuş, bitmiş ve bizimki para aramaya çıkmış….

  Bitti mi, yani? Vaşington ve Londra karar verdi ve kasetçiyi seçti, öyle mi?

  Çok iyi be! Bize hiç soran yok, bize sormaya da gerek yok. Biz gider tıpış tıpış oyumuzu Vaşington ve Londra bizim için ne münasip gördüyse, ona veririz.

  Ama son sözü daha söylemedik.

 4. Hiç üretimden, katma değerden, eşit paylaşımdan bahsettiğini duyanınız oldu mu, bunun?
  Varsa yoksa fak fuk fon..sanki bedava para getirecekler, onunla övünüyor..

 5. 4 hafta önce

  Her şey oldular TÜRK olamadılar.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!