Londra’da yaşayan Türk öğretmen yazdı… İngilizlerin koronayla sınavı

İrfan Kılıçoğlu Londra'dan yazdı...

Londra’da yaşayan Türk öğretmen yazdı… İngilizlerin koronayla sınavı

Bilindiği üzere İngiltere’de korona vakaları görülmeye başladığı günlerde İngiliz hükümetinin en yetkili ağzı Boris Johnson, “İngiltere olarak sürü bağışıklığı yöntemini uygulayacağız, birçok aile sevdiklerini kaybedecek” açıklaması kamuoyunda büyük tepki çekti. Halkta zaten üst seviyede olan tedirginliği daha da tırmandı.
Bu yöntemin uygulanmasından son anda Imperial College London Üniversitesi’nden bir grup bilim insanının raporuyla vazgeçildi. Raporda “Eğer ‘sürü bağışıklığı’ yöntemini uygularsak can kaybının çok çok daha yüksek olacağı” belirtiliyordu.

Geri adım atan hükümet, diğer ülkelerde uygulanan önlemler dizisini icraata koymaya başladı.
Sağlık sistemi açısından İngiltere, normal zamanda da birçok eksiğiyle eleştiriliyordu. Korona günlerinde kamuoyunda tedirginlik daha da arttı.

Böyle olunca İngiliz halkının en büyük tedbiri bu dönemde hastaneye düşmemek oldu. Sağlık sistemi ve hastane altyapısının yetersiz olduğu çok genel bir kanaat.

EVDE 7 GÜN ZORUNLULUĞU

İlk etapta hükümet “korona belirtilerinin tamamını taşımıyorsanız sağlık kurumlarına gelmeyin hatta telefon dahi etmeyin” dedi. “Eğer tüm belirtileri taşıyorsanız kendinizi evinizde 7gün karantinaya alın ve hâlâ hastalık devam ederse sağlık kuruluşlarına telefon edin” çağrısı yaptı.
Hükümetteki kafa karışıklığı, önlemleri bir an önce hayata geçirmede de yavaş kalmasına yol açtı.

Marketlere sosyal mesafe kuralına uymak şartıyla belirli sayıda insan girebiliyor.

OKULLARIN KAPATILMA KARARI GEÇ ALINDI

Örneğin kendi çalıştığım alan olan eğitim konusunda okulların tatil edilmesi kararı ancak 20 Mart 2020 Cuma günü alınabildi. Oysa halk kendince önlemleri almaya çoktan başlamış, çocuklarını son hafta okula göndermemişti.

Kendi çalıştığım ortaöğretim okulundan örnek vermem gerekirse, bin öğrenci ve 150 çalışanın bulunduğu okulda, devamsızlık normal zamanlarda en fazla 60-70 öğrenci ve 9-10 çalışanla sınırlı oluyordu. 10 Mart’tan sonra bu sayı ortalama öğrenci devamsızlığı 450-500’lere çalışanlarda ise 35-40’lara kadar yükseldi. Ülke genelinde ve Londra’da bu gibi yüksek devamsızlık veya sağlık riski gözlenen okullardan bazıları zaten özerk yönetime sahip olduklarından hükümetin genel tatil kararını beklemeden kendileri tatil kararları aldı.
Hükümet 20 Mart’ta okulların bir sonraki duyuruya kadar tatil edildiğini ilan etti. Bunun yanısıra Haziran 2020’de yapılacak GCSE ve A-Level sınavlarının da (Kolej ve üniversiteye giriş sınavları) iptal edildiğini duyurdu. Şu anda öğrenciler uzaktan eğitim yöntemiyle evlerinden eğitim görmeye devam ediyor. Ancak henüz tam anlamıyla oturmuş değil. Her gün canlı ders anlatımı şeklinde değil de, öğrencilere ders konularıyla ilgili döküman yollama ve internet ortamında hali hazırda bulunan yazılı, görsel materyallere yönlendirme şeklinde yürüyor. Türkiye’deki EBA Tv gibi online yapılmıyor.

Londra’nın ünlü caddeleri bom boş. Normal günlerde trafik nedeniyle bu caddelerde adım adım ilerlenebiliyor…

MADDİ DESTEK VE MAAŞLAR

Hükümetin aldığı ve halka direk temas eden maddi olumlu kararlar ise şunlar oldu:
* Kovid-19 sürecinde işyeri kapanan işçilerin maaşının %80’i devlet tarafından karşılanıyor. Devlet ödemeleri işverene, işveren de çalışana yapıyor. İşveren isterse çalışanın maaşının %100’e tamamlayabiliyor. Ancak devlet %80’ine ödeme garantisi veriyor.
* Belirli sektördeki işyeri sahibi olan ve işyerleri kapanan lokanta, kafe vb. Işletmelere 25 bin sterlin devlet hibe desteği sağlanıyor.
* Bu salgın sebebiyle işleri sıkıntıya giren tüm KOBİ’lere bankalar aracılığıyla devlet garantörlü uygun faizli kredi veriliyor. 1 yıllık faizini devlet ödemek şartıyla ilk ödemeye 12 ay sonra başlama kolaylığı sunuluyor.
* Mortgage borcu olan istisnasız tüm vatandaşlara 3 aylık kredilerini dondurma/tatil etme kolaylığı sunuluyor.
* Kredi kartı borcu ödemeleri, ihtiyaç kredisi ödemeleri veya önceden çekilmiş ne tür kredi borcu var ise tüm vatandaşlara 3 ay ödeme tatili kolaylığı sağlanıyor.

HALK VE BELEDİYE KAMPANYALARI

Bu süreçte halkın ve lokal belediyelerin başlattığı bazı kampanyalar ise şöyle:
* Gerek vatandaşlar gerekse belediyeler kendi insiyatifleriyle oluşturduğu yardımlaşma çeşitlerini mektup, el ilanı ve sosyal medya hesaplarından duyurularla sağladılar. Örneğin mahallelerde yaşayan yaşlı ve kimsesizlere haftalık alışverişlerini yapmak üzere gönüllüler grubu oluşturulup, yaşlı insanlara yardımlar yapıldı.
* Süper marketlerde, sabahın ilk saatlerinde sadece sağlık çalışanlarının alışverişlerini yapabilmesine fırsat tanıyan uygulamalar geliştirdi. Diğer zamanlarda da insanları belli sayılarla içeriye alarak hem sosyal mesafenin korunması sağlandı hem de kapalı mekanlardaki insan sirkulasyonunun önüne geçildi.
* Londra’da bulunan toplum dernekleri vasıtasıyla ihtiyaç sahibi insanlara erzak paketleri hazırlanıp ulaştırıldı.
Bu günlerde kısmı karantina devam ediyor. Çoğu işyeri kapalı. İnsanlara acil işiniz ve hayati gıda malzemesi alışverişi harici alışverişe dahi çıkmayın tavsiyesi sürüyor. Ancak insanlar sosyal/fiziki mesafe kurallarına uymak şartıyla caddelerde parklarda yürüyüşlerine, sporlarına devam ediyor. Ancak çok merkezi yerler bomboş. Gerek insan trafiği gerekse araç trafiği neredeyse sıfırlanmış durumda.

MASKE KONUSU

Gelelim maske konusuna. Türkiye’de son günlerde çok konuşulan bir konu. Burada vatandaşlara bir maske zorunluluğu getirilmedi ancak takılması tavsiye edildi. Devletin ücretsiz maske dağıtması söz konusu değil. Kendi şartlarıyla maske temin edenler takıyor. Maskeye rağbet olmadığı için de piyasada rahat bulunabiliyor.

Yaşlı nüfusa sahip olmanın da etkisiyle İngiltere’de ölüm sayısı hayli yüksek seyrediyor.
2 Mayıs verilerine göre, vaka sayısı 182 bin 260’a yükseldi. Test sayısı ise 1 milyon 129 bin 907’ye yükseldi.

Bu sayılar içinde Türkler toplam 128 can kaybı yaşandı. (Türkiye: 41, KKTC: 87)

Bu yazı vesilesiyle gerek Türkiye’de gerek burada tüm hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakanlarına da sabırlar dilerim. Herkese sağlıklı günler…

Korona günlerinde Londra turu…