Macaristan’tan AB çıkışı: Ekonomik ve siyasi değer kaybı yaşıyor

AB'ye üye ülkeler arasında bulunan Macaristan'ın Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Avrupa Birliği'nin (AB) son yıllarda ekonomik ve siyasi değer kaybı yaşadığını ifade etti.

Macaristan’tan AB çıkışı: Ekonomik ve siyasi değer kaybı yaşıyor

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Avrupa Birliği'nin (AB) son yıllarda ekonomik ve siyasi değer kaybı yaşadığını ifade etti.

Szijjarto, Karadağ'ın başkenti Podgorica'daki temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Djordje Radulovic ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamada bulunan Szijjarto, Karadağ'ın müzakere sürecinde epey yol kat ettiğini ve ülkesinin Karadağ ile ilişkileri stratejik ortaklık olarak değerlendirdiğini belirtti.

Szijjarto, iki ülke arasında aşı sertifikasının tanınması ve negatif test ile karantina zorunluluğunun kaldırılması noktasında da anlaşmaya varıldığını aktardı.

AB'nin genişlemesine ilişkin alınan kararların Macaristan'ın çıkarlarıyla örtüşmediğini vurgulayan Szijjarto, "AB son yıllarda ekonomik ve siyasi değer kaybı yaşıyor. Bu durumun dengelenmesi ancak birliğin genişlemesi ve yeni üyelerin kabulüyle mümkün olabilir." dedi.

Macar Bakan, Brüksel'e, müzakere süreçlerinde ilerlemeye engel üretmeme ve genişlemenin yolunu kesmeme çağrısında bulundu.