Macron’dan Hz. Muhammed karikatürleri açıklaması

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, Hz. Muhammed karikatürlerini yeniden yayımlama kararı aldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, derginin kararıyla ilgili yargıya varmanın ‘kendi vazifesi olmadığını’ belirterek, “biz ifade özgürlüğüne sahibiz" görüşünü savundu.

Macron’dan Hz. Muhammed karikatürleri açıklaması

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Hz. Muhammed karikatürlerini yeniden yayımlama kararı hakkında görüşü sorulan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Gazetecilerin ya da haber merkezlerinin editöryal seçimleri hakkında yargıya varmak bir cumhuriyetin başkanının vazifesi değildir, asla. Çünkü biz ifade özgürlüğüne sahibiz” ifadelerini kullandı. 

Sputnik’in aktardığına göre, Macron ayrıca birbirine nezaket ve saygı göstermenin, ‘nefret diyaloğundan kaçınmanın Fransız vatandaşlarının görevi olduğunu' söyledi.

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, Ocak 2015'te başkent Paris'te düzenlenen terör saldırılarına ilişkin bugün başlayacak yargılama öncesinde yine Hz. Muhammed'i konu ederek hakaret içeren karikatürler yayımlamıştı.

Derginin paylaşılan kapağına göre, bu haftaki sayıda yer alan karikatürde Hz. Muhammed'e ithafen "Aptallar tarafından sevilmek zordur" cümlesi yer aldı. Karikatürde "Muhammed köktencilerle uğraşıyor" ifadesine yer verildi.

Kapakta ayrıca 2005'te Danimarka'da yayın yapan Jyllands-Posten gazetesi ve 2006'da Charlie Hebdo dergisi tarafından yayımlanan Hz. Muhammed'e hakaret içerikli 12 resim bulunuyor. Görsellerin altında ve üstünde ise büyük puntolarla “Hepsi bunun için miydi?” ifadesi yer alıyor.

Dergiden yapılan açıklamada, saldırılara ilişkin yargılama öncesinde bu karikatürü yayımlamanın önemli olduğu savunulmuştu.

SALDIRI DAVASI BUGÜN GÖRÜLÜYOR

Dergide, Ocak 2015'te saldırılardan önce ve sonra Hz. Muhammed'i konu eden hakaret içerikli karikatürler yayımlanmıştı.

Paris'te 7 ve 9 Ocak 2015'te Charlie Hebdo dergisine ve bir Yahudi marketine düzenlenen saldırılarda 17 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırganlar polisin operasyonuyla öldürülürken, saldırıları terör örgütü el-Kaide üstlenmişti. Saldırılarla ilgili bugün başlayacak davada 14 kişi yargılanacak.