Macron'dan küstah açıklama: Türkiye sözden değil eylemden anlıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron "Türkler sadece eyleme dönüşen sözlere saygı duyar" derken Ankara ile "pozitif bir diyalog" kurmak gerektiğini ifade etti.

Macron'dan küstah açıklama: Türkiye sözden değil eylemden anlıyor
Macron'dan küstah açıklama: Türkiye sözden değil eylemden anlıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile yaptığı görüşmeden sonra Türkiye'nin Doğu Akdeniz ile ilgili haklı duruşuna ilişkin ''Türkiye ile 'bir güven diyaloğu' kurmak için bazı öncelikler serisi olduğunu dile getirdi. Fransa Cumhurbaşkanı, '' Türkiye göçmenler konusunda bir ortak. Türkiye enerji konusunda da ortağımız olmalı, barışçıl ve barışçıllaştırılmış bir ortak ve Türkiye bugün bizimle bir gümrük birliği projesi içinde'' şeklinde konuştu.

Macron, ''Akdeniz egemenliği konusunda, edilen sözler ve eylemlerde tutarlı olmalıyım. Size Türklerin sadece buna saygı duyduğunu söyleyebilirim.Eğer eyleme dönüşmeyecek şeyler söylerseniz... Fransa'nın bu yaz yaptığı önemliydi Bu bir kırmızı çizgi politikasıydı ''dedi. 

Fransa ağustos ayı ortasında iki savaş gemisini ve iki Rafale savaş jetini Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin hidrokarbon arama çalışmalarını "yasa dışı" sayan Yunanistan'ı desteklemek için bölgeye yollamıştı.

TÜRKİYE'NİN STRATEJİSİ NATO'NUN STRATEJİSİ DEĞİL

Macron Ankara ile yeniden bir güven diyaloğu yerleştirmek için yapılması gereken bir dizi "öncelikler" olduğunun savunarak "son yıllarda Türkiye'nin stratejisi bir NATO müttefikinin stratejisi değil" ifadelerini kullandı.

Macron, Almanya ve diğer müttefiklerin de Ankara'nın Akdeniz politikasının "sorun" teşkil ettiğini gördüğünü belirtti. Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bu konuda yaz boyu uzun konuşmalar yaptığını dile getirdi.
Avrupa Birliği diplomasi temsilcisi Josep Borrell ise Atina ile Doğu Akdeniz konusunda diyalog geliştirmezse Türkiye'ye yaptırımlar uygulanacağını söyledi.