Macron’dan Türkiye karşıtı ‘Karabağ’ açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin Dağlık Karabağ krizinde 'savaş yanlısı' söylemleri olduğunu öne sürdü. Macron’a göre bu tehlikeli ve endişe verici.

Macron’dan Türkiye karşıtı ‘Karabağ’ açıklaması

Ankara-Paris ilişkilerinde Doğu Akdeniz ve Suriye başlıkları üzerinden tırmanan gerginlik, 'Azerbaycan' gündemi üzerinden de devam ediyor.  

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Erdoğan ve Macron 'farklılıkları azaltıp ortak bir yol bulalım' diye anlaştılar" açıklaması yapmıştı.
 
Ancak Karabağ hattında devam eden çatışmaya ilişkin Fransa'dan gelen açıklamada bir kez daha Türkiye suçlandı.  

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron “Türkiye'nin Azerbaycan'a destek açıklamalarını gördüm. Bence bunlar düşünülmeden yapılmış ve tehlikeli. Fransa, son saatlerde Türkiye'den yükselen savaş yanlısı söylemlerden son derece rahatsız. Bu söylemler, Azerbaycan'ı Dağlık Karabağ'ı 'ele geçirmeye' teşvik ediyor. Bu kabul edilemez" dedi.

'KRİZİ PUTİN VE TRUMP'LA KONUŞACAĞIM'

Sputnik’in aktardığına göre Macron, Dağlık Karabağ'da alevlenen çatışmaları bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yarın da ABD Başkanı Donald Trump'la konuşacağını kaydetti.

Fransa Cumhurbaşkanı, "Bu konuyla Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu'nun uluslararası yetkinliğe sahip, Fransa, ABD ve Rusya'nın yer aldığı arabulucu grubu ilgileniyor. Dağlık Karabağ'da krizin tırmandığı ilk saatlerden bu yana dışişleri bakanları seviyesinde ve benim tarafımdan partnerlerimizle temas kuruluyor. Görüş alışverişi yapmak ve çözüm yolları sunmak için bu akşam Putin'le, yarın da Trump'la konuşmayı planlıyorum" diye konuştu.