Mahallede kavga çıkaracak sözler… Sabah yazarından Yeni Şafak’a sert gönderme

“Kimi Kürtçü takılıyor kimi İslamcı işte... Bazısının motivasyonu maddi bir diğerininkiyse 'tamamen duygusal.' Ama şüpheniz olmasın ki, bölgesel dengelerin de etkileneceği 2023 seçimleri öncesi hizmet ettikleri 'patron' aynı.”

featured

İktidara yakın Yeni Şafak gazetesinin Pakistan‘da yaşanan siyasi krizde Başbakan İmran Han‘ı hedef alan yayınları dikkat çekmişti. Han hükümetinin, ABD merkezli siyasi bir darbe olarak yorumladığı “güvensizlik oylaması” sürecine Yeni Şafak destek vermiş, İmran Han’ın Pakistan’ı kaosa sürüklediğini iddia etmişti.

Dün, Pakistan’da parlamentoda yapılan güvensizlik oylaması sonucu İmran Han hükümeti düştü. Hükümet destekçileri sokaklara döküldü. İmran Han, yaşananlarla ilgili sosyal medya hesabından “yerli iş birlikçiler ile ABD destekli rejim değişikliğini” protesto eden Pakistanlılara teşekkür etti. Han, Pakistan’ın 1947’de bağımsız olduğunu fakat yabancı rejim değişikliği komplosuna karşı özgürlük mücadelesinin bugün tekrar başladığını kaydetti. Yine Yeni Şafak gazetesi bu gelişmeyi “Demokrasi krizi çözüme kavuştu” başlığıyla duyurdu.

Geçen günlerde 21 yıllık Yeni Şafak yazarlığından ayrılan İbrahim Karagül’ün bu kararında gazetenin Pakistan çizgisi olduğu tahmin ediliyor. Karagül, Pakistan’da yaşananlar için “ABD darbesi” demiş ve İmran Han’a destek vermişti.

İktidar medyasındaki “Pakistan” çatlağı sert sözlerle sürüyor. Sabah yazarı Melih Altınok, Altılı Masası’nın uluslararası ilişkilerini ve HDP’nin adımlarını eleştirdiği yazısında isim vermeden Yeni Şafak’a da göndermede bulundu.

Altınok, “Kimi Kürtçü takılıyor kimi İslamcı işte… Bazısının motivasyonu maddi bir diğerininkiyse ‘tamamen duygusal’. Ama şüpheniz olmasın ki, bölgesel dengelerin de etkileneceği 2023 seçimleri öncesi hizmet ettikleri ‘patron’ aynı.” ifadelerini kullandı.

Altınok’un yazısının satır başları şöyle:

“Sınır tanımayan ittifaklar devrindeyiz.
Yerelciler ve küreselciler olarak hızla iki kutba ayrılan dünyada saflar netleşiyor, renkler açığa çıkıyor…
Ukrayna Rusya savaşında Putin’i Hitler’in yerine koyan ve batı ittifakının yayılmacılık tehdidini yok sayanların, Macaristan’da küresel dayatmalara direnen Orban’a bakınca “Dünya beşten büyüktür” diyen Erdoğan’ı görmeleri rastlantı mı sizce?
Ya da aynı cenahın, dün seçime giden Fransa’da Macron’a kurtarıcı muamelesi yapması?..
ABD’de Trump karşısında Biden-Obama koalisyonuna kanının ısınması?.

“Peki ya, yerelci cephede yer alan ve Türkiye ile de iyi ilişkileri olan Pakistan Başbakanı Imran Khan’a çekilen yolsuzluk kılıflı ABD operasyonunu “demokrasi krizini çözen gelişme” olarak değerlendirmeleri?
Gerçi pandemide hepsi bir örnek taktı ama yüzlerindeki maskelerin farklı, motivasyonlarının ayrı görünmesi kafanızı karıştırmasın.
Kimi Kürtçü takılıyor kimi İslamcı işte…
Bazısının motivasyonu maddi bir diğerininkiyse “tamamen duygusal.”
Ama şüpheniz olmasın ki, bölgesel dengelerin de etkileneceği 2023 seçimleri öncesi hizmet ettikleri “patron” aynı.”

Mahallede kavga çıkaracak sözler… Sabah yazarından Yeni Şafak’a sert gönderme

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!