Masadan kalkan Türk-İş’ten asgari ücret tepkisi

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin açıklanmasının ardından açıklama yaptı. Asgari ücretin açıklandığı toplantıya da katılmayan Atalay, "Belirlenen ücret çalışanın geçim şartlarını karşılamıyor. Kamuoyunun beklentisi giderilmedi. Çalışanların kendileri ve aileleri için insana yakışır bir gelir elde etmeleri için çaba gösterildi. Ancak bu talebimiz dikkate alınmadı." dedi.

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılında uygulanacak asgari ücretin miktarını canlı yayında açıkladı. Erdoğan, tarafın ortak bir rakam üzerinde anlaşamadığını ve yeni rakamın hükümetçe belirlendiğini söyledi. Erdoğan, net asgari ücretin 2023 yılında 8.506 lira olacağını açıkladı.

Asgari ücretin açıklandığı toplantıya da katılmayan Atalay, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay açıklama yaptı. Türk-İş tarafından yeni asgari ücrete ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2023 yılında uygulanacak asgari ücreti oy çokluğuyla, işveren ve hükümet temsilcileri tarafından belirlenmiştir. Komisyonda görev yapan işçi kesimi karar toplantısına katılmamıştır.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi kesimi adına görev yapan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) temsilcileri, bugünkü mevcut sosyal ve ekonomik şartlarda, 2023 yılı için belirlenen asgari ücretin, çalışanların aileleriyle birlikte geçim şartlarını karşılamadığı görüşündedir. Kamuoyunun beklentisi de giderilmemiştir. Asgari ücretin yürürlükte kalacağı dönem boyunca meydana gelecek fiyat artışlarının gerisinde kalması söz konusudur. Ücretli çalışanların satın alma gücü bu nedenle azalmaktadır. Çalışanların satın alma gücünü koruyacak tedbirler uygulanmalıdır.

‘TALEBİMİZ DİKKATE ALINMADI’

Asgari ücret çalışmalarında işçi kesimi öncelikle “çalışanların kendileri ve aileleri için insana yakışır bir gelir” elde etmeleri için çaba göstermiştir. Ancak bu talebimiz dikkate alınmamıştır. Yaklaşımımız işveren ve hükümet temsilcileri tarafından dikkate alınmış olsaydı, işçi kesiminin de onayıyla asgari ücretin oybirliğiyle tespit edilmesi ihtimali ortaya çıkabilirdi. Asgari ücreti belirleme çalışmaları sadece ücretli kesimi değil toplumun tümünü yakından ve doğrudan ilgilendirmektedir. Kamuoyunun beklentisi maalesef karşılanmamıştır. Özelikle sendikasız işçilerin önemli bir bölümünün temel meselesi olan asgari ücretin işçi kesiminin savunduğu ilkeler çerçevesinde karara bağlanması, ülkemiz çalışma hayatı açısından önemli bir açılım sağlayacaktı.

‘TÜİK ÇALIŞMA YAPMAKTAN KAÇINDI’

Anayasada asgari ücretin tespitinde “çalışanların geçim şartları” göz önünde bulundurulması hükmü yer almaktadır. Ancak TÜİK bu konuda bir çalışma yapmaktan kaçınmıştır. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda görev yapan işçi temsilcileri, bu görüş ve düşüncelerle çalışmalara katkı yapmış ve asgari ücretin bu çerçevede belirlenmesi için çaba göstermiştir. Ancak, bilimsel, objektif yöntemler ve güvenilir verilerle tespit edilen taban ücret olması gereken asgari ücret -bir kez daha- pazarlık konusu edilmiş ve karar oy çokluğuyla, işveren ve hükümet temsilcileri tarafından belirlenmiştir. İşçi kesimi alınan karara katılmamıştır.”

thumbnail
İlişkili Haber

Yeni asgari ücret açıklandı

thumbnail
İlişkili Haber

Kılıçdaroğlu’ndan asgari ücret için ilk tepki

Masadan kalkan Türk-İş’ten asgari ücret tepkisi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    Birkaç gün bekleyelim bakalım türk iş ne yapacak .Eğer kapalı kapılar ardında hükümet ve diskle anlaşmamışsa bu oğlan kıliklı bende birşey bilmiyorum.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!