Mauricio Pochettino… Başarılı teknik direktörlerin kaderi

Futbol adamı ve spor yazarı Ziya Adnan 'İnanması güç ama Pochettino gitti, alçak gönüllülüğü, içtenliğiyle her zaman hatırlanacak, mahallenin en güzel abisi. Hani hikâyesini özetle deseler, genç yaşta geçirdiği kaza sonucu hayata veda eden İranlı şair Füruğ Ferruhzad’ın o enfes şiirinden esinlenerek, Pochettino gider, sen uçuşu hatırla.

Mauricio Pochettino… Başarılı teknik direktörlerin kaderi

İngiltere’de yaşayan Ankaralı ve Ankaragücü hakkında çok güzel bir kitap da yazmış olan yazar ve futbol adamı Ziya Adnan köşesinde Tottenham Hotspur’a Şampiyonlar Ligi finali oynatmış kişiliğiyle spor dünyasında iz bırakmış genç teknik adam Mauricio Pochettino’nun kovuluşu ve yerine Jose Mourinho’nun gelişi üzerine dokunaklı bir yazı yazdı.

Ziya Adnan‘ın Birgün’deki köşesinde yayınladığı “Mauricio Pochettino: mahallenin en güzel abisi” yazısının bir bölümü şöyle:

“Tottenham Hotspur’den kovulduğu zamanlarda taraftar sitelerinin birinde Jose Mourinho’nun takıma gelişini bir taraftar şöyle özetlemiş: ‘Lise yıllarında âşık olduğun güzel kızın iki boşanma, üç farklı adamdan dört çocuk yaptıktan sonra 60 yaşında seninle aşk yaşaması gibi!’

“Aktif futbol hayatında ülkesinin milli takımına kadar yükselmiş sert bir stoper, futbolu bıraktıktan sonra çalıştırdığı ilk takım Espanyol. 2008-09 sezonunda küme düşme potasında aldığı takımı sezon sonunda orta sıralara taşıyor, sonrasında teknik direktörlük macerası 2013-14 sezonunda Southampton’da devam ediyordu. Southampton o sezon ligi 7. sırada bitirerek tarihinin en iyi derecesini yakaladı…

“2014’te Tottenham Hotspur’ün başına geçti, sonrasında takımın yükselen form grafiği, onun gelişiyle Kuzey Londra’da değişen dengeler. Kapı komşusu ve ezeli düşmanı Arsenal’in teknik direktörü Wenger’in görevde olduğu 22 senede 17 teknik direktörle çalışmış ama her sezon ligi rakibinin altında bitirmiş Tottenham 2015-19 arasında dört sezon ligi ilk dört içinde bitirmekle kalmıyor, her sezon rakibini altına alıyordu.

“Verileri her teknik direktörü kıskandıracak cinsten, 2014-19 arasında Tottenham Hotspur’de lig maçlarında kazandığı puan toplamı 382, ligde sadece üç takım daha fazla puan toplayabilmiş. 202 lig maçında takımının başında sahaya çıkarken yüzde 54’lük kazanma yüzdesiyle kulüp tarihinin en başarılı ikinci hocası.

“Beş sezonunun dördünü ilk dört içinde bitirdi, üstelik iki transfer döneminde hiç para harcamadan. Gençlere önem vermesiyle biliniyor, İngiltere Milli Takımına kadar yükselttikleri arasında Winks, Kane, Alli, Trippier, Rose bulunuyor…

“Velhasıl, mahallenin en güzel abisi gitti, yerine Mourinho geldi. Ne diyelim, futbolun içinde kulübü tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi finaline taşımış bir hocanın o finalden beş ay sonra kovulması da var. 2000’den beri başkan Daniel Levy döneminin 14. hocası Mourinho, hikâyesi ne kadar sürer bilinmez.”