Cem Gürdeniz’in isim babası olduğu Mavi Vatan haritası Google’da yayınlandı

featured

Arama motoru Google’da Cem Gürdeniz’in isim babası olduğu Mavi Vatan’ın haritası yayınlandı.

Arama motoru Google’da Cem Gürdeniz‘in isim babası olduğu Mavi Vatan’ın haritası yayınlandı.  Mavi Vatan ismi, ilk defa 14 Haziran 2006 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda düzenlenen Karadeniz ve Deniz Güvenliği konulu sempozyumda Cem Gürdeniz tarafından ortaya atılmıştı.

Cihat Yaycı tarafından geliştirilen kavram 2010’da Temel Deniz Hukuku kitabında kayda geçirildi. Mavi Vatan, 2015 yılı sonrasında Türkiye’nin deniz alanlarında askeri güce dayalı strateji yürütmesinde etkin rol oynadı ve 2019’da, Türkiye tarihinde ilk defa eş zamanlı olarak Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de Mavi Vatan Tatbikatı yapılmıştı.

GOOGLE’DA YAYINLANDI

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi’nin yürüttüğü çalışma ile Google’a eklenen Mavi Vatan haritası, 462 bin kilomotrelik deniz sınırlarımızı ihtiva ediyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi, geçen günlerde de Google tarafından boğazların isminin değiştirilmesine karşı bir kampanya başlatmış ve Google’un “Bosphorus” ve “Dardanelles” yaptığı isimleri “İstanbul” ve “Çanakkale” olarak değiştirmişti.

Cem Gürdeniz’in isim babası olduğu Mavi Vatan haritası Google’da yayınlandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 sene önce

    Amirallerimizin çalışmaları muhteşem olduğunu söylemek isterim. Umarım devletimizi yönetmeye çalışanlar bu konuları biraz daha iyi takip ederler. Bu haritaya göre adalarımızı öğrenip onlara sahip çıkmaya çalışırız. Gerekirse tapuları para ile satın alınabilecek arsaları satın almak orada yaşayan insanlarımızla kaynaşılması gerekir. Halkların kaynaştığı yerde saygı ve sevgide artar.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!