Meclis’te gergin anlar… Can Atalay’ın vekilliği düşürüldü

Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında, Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi’nin verdiği karar Meclis Genel Kurulu'nda okundu. Kararın okunmasıyla tutuklu bulunan Atalay'ın, milletvekilliği düşürüldü.

featured

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı. Tutuklu Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki milletvekilliğinin düşürülmesi kararının bugün okutulabileceği belirtildi. Meclis’te Bekir Bozdağ’ın konuştuğu sırada tansiyon yükseldi. CHP’nin ‘kapalı oturum’ önergesi kabul edildi. Birleşime ara verildi.

Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ, kapalı oturumda yer alma yetkisine sahip olmayan kişilerin TBMM Genel Kurulu’ndan ayrılmasını istedi. TBMM Genel Kurulu’nun başladığı esnada DEM Parti Grubu sıralarında “Can Atalay’a özgürlük” yazılı dövizler bulunduğu görüldü.

Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında, Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin verdiği karar Meclis Genel Kurulu’nda okundu. Kararın okunmasıyla tutuklu bulunan Atalay’ın, milletvekilliği düşürüldü.

Can Atalay kararını okuyan Bekir Bozdağ’a Anayasa kitapçığı fırlatıldı.

Can Atalay’ın ismi TBMM Milletvekilliği Sona Erenler listesine eklendi:

ERKAN BAŞ: CELAL ADAN OKUMADI, NUMAN KURTULMUŞ

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Hatay Milletvekili Can Atalay’ın vekilliğinin düşürüldüğü oturumda söz aldı. “Usulsüz değil, kanunsuz bir işlem yapılıyor. Anayasa’yı ayaklar altına alan bir darbe girişiminin tamamlanmasını izliyoruz.” diyen Baş, sözlerine şöyle devam etti:

‘AYM’nin kararlarını tanımayalım’ diyen Yargıtay kararının divanda okutulmasını reddediyoruz. Eğer divan Anayasa’yı tanımazsa divan yoktur. Her şey sorgulanır hale gelir. Karar okunacak Atalay’ın vekilliği düşürülecek. Yani milletvekiliymiş. Milletvekiliyse neden hapiste tutuyorsunuz? Değilse neyi düşüreceksiniz? Gezi’de de beraberdik. Bütün duruşmalarını izledim. Biz yaptığımızı savunuruz. Söylediğimizi yaparız. Burada karar okunacak Meclis Başkanı yok. ‘Bu usulsüzlük’ diyorsanız Kurtulmuş usulsüzluk yapıyor aylardır. Bu da tarihin bir ironisidir. Kurtulmuş hak ediyor okumayı. Kimsenin açıkça ‘Ben bu kararı okumayacağım’ diyemediği bir şeyi Meclis’in açılışına 3 dakika apar topar geçirelim diyorlar. Bazen suçlu olduklarını bildiklerini yanlarında tutarlar ve en pis işlerini onlara yaptırırlar.”

Baş’ın konuşmasının ardından karar okundu ve Can Atalay’ın vekilliği düşürüldü.

‘BİZLER DİRENECEĞİZ, KAZANACAĞIZ!’

Baş, Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesinin ardından sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Ferman Saray’ın, Can Atalay halkındır! Bizler direneceğiz, kazanacağız! Darbeciler de işledikleri tüm suçların hesabını bir bir verecek. Yanlarına kalmayacak, unutulmayacak” ifadelerini kullandı.

thumbnail
İlişkili Haber
Vekilliği düşürülen Can Atalay’dan ilk açıklama

NE OLMUŞTU?

Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi’nce verilen ikinci ihlal kararını değerlendiren Yargıtay 3. Ceza Dairesi, AYM’nin kararına uymamıştı. AKP Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, hakkında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararları uygulanmayan Can Atalay’ın vekilliğinin bugün ya da bu hafta içinde düşürüleceğini açıklamıştı.

thumbnail
İlişkili Haber

AKP’li Usta duyurdu… Can Atalay’ın vekilliği düşürülecek

Meclis’te gergin anlar… Can Atalay’ın vekilliği düşürüldü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Bu durum Anayasaya aykiri, bir Anayasa darbesidir. Yaptiginiz yolsuzluklar, kayirmalar, hazineyi soymak sizi belkim yargilanmaktan kurtarir, ancak Anayasaya karsi yaptiginiz yolsuzluk ve darbeler sizi kurtarmaz. Er veya gec Yuce Divanda yargilanacaksiniz.
    Burada Muhalefet nerede?

  2. 30 Ocak 2024, 18:51

    “Anayasaya gire milletvekilligi dusti” deniliyor da anayasa mahkemesi milletvekilligini geri vermisti, cik isin icinden

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!