Memleket Partisi kurultayından izlenimler...

Memleket Partisi kurultayından izlenimler...
Memleket Partisi kurultayından izlenimler...

MURAT ŞİMŞEK - VERYANSIN TV

Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa eden Muharrem İnce’nin 17 Mayıs 2021 tarihinde kurduğu Memleket Partisi, ilk kurultayını gerçekleştirdi.

Ankara Spor Salonu’nda gerçekleşen kurultaya yurdun dört bir yanından Memleket Partililer katıldı.

Kısa süre önce kurulan ve henüz pek çok ilde örgütlenmeyen partinin kurultayına ilgi haliyle kısıtlı kaldı.

2018’de Muharrem İnce’nin de aday olduğu CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nı da bu salonda takip etmiştim. O gün salonun içi ve dışı hayli kalabalıktı.

Muharrem İnce o gün delegelerden azımsanmayacak oy alsa da Kemal Kılıçdaroğlu’nun epey gerisinde kalmıştı. Tribünler ve salon dışındaysa Muharrem İnce destekçilerinin ağırlığı dikkat çekiyordu.

Delegenin PM tercihi Selin Sayek Böke, Yıldırım Kaya, Orhan Sarıbal, Oğuz Kaan Salıcı gibi isimler olunca yeni CHP’de Muharrem İnce’ye pek alan kalmamıştı.

Gelinen süreçte Muharrem İnce’nin o kurultayda ve özellikle Cumhurbaşkanlığı seçiminde yakaladığı halk desteğini pek sürdüremediği görülüyor.

Kurultay salonu önünde kalabalık yığınlar yoktu, salonun içi ise pandemi kuralları gereği bir koltuk boş bırakarak oturulmasına rağmen dolmamıştı. Yine de katılımcıların büyük çoğunun CHP'de İnce'yi destekleyen parti emekçilerinden oluştuğunu söylemek yanlış olmaz.

Üst tribünler büyük ölçüde boş kalırken sahne arkası ve karşısındaki tribünler (pota arkaları) kapalıydı.

Alt tribünler İnce’nin gelmesine yakın doldu ve bu sefer fiziksel mesafe ortadan kalktı. İnce’nin salona gelmesi beklenirken sık sık sosyal mesafe ve maske uyarısı yapılıyordu.

Salonda sık sık “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları atılırken çalan şarkılara katılan Memleket Partililerin coşkusu Muharrem İnce’nin salona girişiyle tavan yaptı.

Muharrem İnce ve eşi Ülkü İnce, salonu turlayarak delegelere ve üyelere çiçek attılar.

İnce, selamlamanın ardından sahnenin yanındaki bağış masasına gelerek emekli maaşından bin liralık bağış yaptı.

İnce salona girdikten sonra “Uzun ince bir yoldayım” türküsü eşliğinde hazırlanan klip gösterildi.

Kongreye CHP, İYİP, Genç Parti, ANAP, VP, DSP, TDP, Yeniden Refah partilerinin temsilcileri katıldı.

BBP Genel Başkanı ve Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı’nın mesajları okundu.

Daha sonra İnce’nin yurt gezileri ve konuşmalarının olduğu video klip ile salon havaya girdi.

Memleket Partisi İstanbul İl Başkanı Ertuğrul Gülsever, Memleket Partisi 1’inci Olağan Kurultayı’nın Divan Başkanı seçildi. İzmir ve Sakarya İl Başkanları, Divan Başkan Yardımcısı seçildi.

Muharrem İnce konuşmasının başında son günlerde tepki çeken açıklamalar yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a tepki gösterdi.

Partisinin hedefinin iktidar olduğunu söyleyen İnce, Cumhurbaşkanlığı seçimini işaret ederek aday adayı olduğunu söyledi.

İnce, daha önce bu salonda yaşadığı delege planlarına tepki gösterircesine  “Türkiye’de ilk kez genel başkan üyeler tarafından seçilir dedik. Bugün Muharrem İnce tek aday. Yarın bir vatan evladı çıkıp senden daha iyi diyecek. Bekliyorum onu. Olsun olmalı.” dedi.

Kurultaya gençlerin ilgisi kısıtlıydı. Daha çok orta yaş ve üstü vardı. İnce’nin sık sık değindiği “z kuşağı” ise çok azdı.

Kadınların ilgisi yoğundu. Hem tribünlerde, hem delegeler arasında kadın yoğunluğu dikkat çekti.

İnce, kadınlara çağrı yaparak Afganistan’da yaşananları hatırlattı ve ‘haklarınızı savunun’ dedi.

İnce’nin konuşmasında sık sık Atatürk vurgusu vardı.  Salondan “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları yükseliyordu.

Muharrem İnce, “Kürt sorununu biz çözeceğiz” dedi ama bunun altını tam doldurmadı. İnce, daha önce yaptığı “anadilde eğitim, dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı duruşu” gibi HDP ile örtüşen söylemlerden uzak durdu.

2014 kurultayında yaptığı konuşmadaki gibi “Cumhurbaşkanını Yüce Divan'a göndermek için burdayım” bir söz çıkmadı ağzından.

Hem iktidara, hem muhalefete karşı eleştirilerde mesafeliydi.

İktidar ve muhalefete destek çıktığı noktalar oldu. İnce, milli konularda birlik olunması ve ötekileştiren dilden uzak durulmalı derken bunu kendi metnine de yansıtmıştı.

Terör konusuna bir cümle ile değindi. “Terörün her türlüsünü kınayan bir siyasi partiyiz biz” dedi. FETÖ ile ilgili hükümet üzerinden eleştiri yaptı.

Suriyeliler ile ilgili net mesaj verdi. “Esad’la görüşeceğim, Suriyelileri göndereceğim” dedi.

İnce, genel ve yerel seçimlerde önceki yıllarda parmaklara sürülen boyayı tekrar getireceklerini söyledi.

Konuşmasının sonuna doğru ekonomiye yönelik mesajlar veren İnce, “İlk işimiz çocuk bezinden KDV’yi kaldırmak olacak” dedi.

Yeni kurulan partilerin işinin ne kadar zor olduğunu söylemeye gerek yok. 18 yıl önce yine bir eylül günü ilk kurultayını coşkulu şekilde gerçekleştiren Yeni Türkiye Partisi’nin Genel Başkanı İsmail Cem, ‘‘Bizde ne genel merkez sultası, ne genel merkez cuntası olmayacaktır. Emin olun bu manzara karşısında bana güç verdiniz, bu Kurultay son değil, başlangıçtır. Türkiye bunu görsün; artık umutsuz değiliz, çaresiz değiliz’’ demiş. İlk seçimde umduğunu bulamayan ve CHP içinde eriyen YTP’yi bugün hatırlayan yok.

Bakalım Muharrem İnce’nin Memleket Partisi, merkez solun CHP etrafında müzmin muhalefeti oynadığı bu makus kaderi değiştirebilecek mi?