Meral Akşener’in 28 Şubat açıklaması sonrası AYM’ye 'acil' çağrı

28 Şubat davasında yargılanıp beraat eden emekli Albay Alican Türk, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın suçlamaları üzerine İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in verdiği yanıta dikkat çekerek, ‘28 Şubat’ın bir darbe olmadığı kanıtlanmıştır’ dedi. Türk, Akşener’in açıklamaları üzerine AYM’ye ‘acilen harekete geçme’ çağrısında bulundu.

Meral Akşener’in 28 Şubat açıklaması sonrası AYM’ye 'acil' çağrı

VERYANSIN TV

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü grup toplantısında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'le ilgili "Bu hanımefendinin '28 Şubat kararlarına ben imza attım, uygulanması gerektiğine inanıyorum' sözünü unutmadık" diyerek, Akşener'in İçişleri Bakanı olduğu dönemde 28 Şubat kararlarıyla ilgili 32. Gün'e verdiği röportajı izletti.

Akşener ise Erdoğan’a verdiği yanıtta, 28 Şubat kararlarında eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın da imzası olduğunu hatırlatarak, "Eğer 28 Şubat üzerinden, ellerinde başka bir şey olmadığı için bir yürüme söz konusu olursa Sayın Erdoğan'a çok üzülürüm. Çünkü aynı Sayın Erdoğan, 2001'de partisinin kuruluşuna beni davet etti. 2015'te bana Başbakan Yardımcılığı teklif etti. Aynı Sayın Erdoğan, 2020'de ne kadar milli ve yerli olduğumu ifade edip 'Buyrun beraber bir berber dükkanı kuralım' dedi. Ben bunların tamamını reddettim" ifadelerini kullandı. 

'AKŞENER'İN YANITI DARBE OLMADIĞININ KANITI'

Meral Akşener’in verdiği yanıt üzerine 28 Şubat davasında yargılanıp beraat eden emekli Albay Alican Türk’ten bir açıklama geldi. Akşener’in açıklamalarıyla 28 Şubat’ın 'bir darbe olmadığının kanıtlanmış olduğunu' söyleyen Türk, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) cezaevindeki komutanlarla ilgili ‘acilen’ harekete geçme çağrısında bulundu.

Alican Türk’ün, Twitter hesabından “Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nın ve kamuoyunun dikkatine” notuyla yaptığı paylaşımlar şöyle:

AKŞENER O RÖPORTAJINDA NE DEMİŞTİ?

Meral Akşener, 28 Şubat kararlarıyla ilgili 1997 yılında katıldığı 32. Gün programında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Milli Güvenlik Kurulu kararlarına imza atanlardan biri de bendim ve uygulanacak. Uygulanması gerektiğine gönülden inanıyorum. Başka çaresi yok, uygulanacak. İçişleri Bakanı olarak benim görev alanıma düşen ki, büyük bir çoğunluğu da bize düşüyor bu işin. MGK'nın kararlarının uygulanması gerekir, ben uygulayacağım."

28 Şubat davası sadece sahte belgelerden ibaret değil