Meral Akşener'in siyasi hedefi ne?

İYİ Parti'deki kriz sırasından AKP ve MHP'nin küskün milletvekillerinden bazı isimleri çekmeyi düşündüğü ancak vazgeçtiği iddia edildi. Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, "Akşener’in tek hedefi var: Cumhurbaşkanlığı" dedi.

Meral Akşener'in siyasi hedefi ne?

İYİ Parti’nin ikinci olağan genel kurultayından da birincide olduğu gibi iç gerilimle çıkıldı.

"Oy verilmeyecekler" listesiyle yaşanan kriz 15'e yakın milltevkilinin parti içinde "cephe" olarak çalışacağı konuşuluyor. İstifa bekleyenler de var. Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, "AKP-MHP’yi elbet sevindirdi. Hatta İYİ Parti’den milletvekili çekmeyi bile düşünmüşler ama “Meral Hanım bunu tersine çevirip partisini güçlendirmek için kullanır” düşüncesiyle vazgeçmişler" iddiasında bulundu.

Öte yandan Balbay, Akşener'in siyasi hedefi için de "Meral Akşener’in tek hedefi var: Cumhurbaşkanlığı… Aday olması zor değil… İkinci adım ittifakın adayı olabilmek… Üçüncü adım seçimi ikinci tura bırakmak… Dördüncü adım, kazanmak…" ifadelerini kullandı.

Balbay'ın yazısının satırbaşları şöyle:

"İYİ Parti kendini “milliyetçi, demokrat, kalkınmacı merkez parti” olarak konumlandırdı. AKP ile MHP’nin ümmetçilikle milliyetçiliği birbirine karıştırıp yozlaştırmasından sonra İYİ Parti’nin yerleşmeye çalıştığı siyasi yelpazenin zemini var. 

Kurultay öncesinde İYİ Parti’nin görünümünü şöyle özetlemiştik:

Erdoğan’ın “Cumhur İttifak’ına gel” dediği…

Bahçeli’nin “Evine dön” dediği…

Kılıçdaroğlu’nun “Millet İttifakı’yla kal” dediği…

Demirtaş’ın, kapısını çalıp “Kahvaltıya geldim” demek istediği…

Kavşakta bir parti…

Zor oluşturulacak bir kimlik. Doğrusu, Türkiye’nin de ihtiyacının olduğu bir kavşak…

Erdoğan, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Akşener’i, öncelikle Cumhur İttifakı’na getirmek, olmazsa Millet’ten koparmak isteyecek. Kurultaydan liste gerilimi çıkması, AKP-MHP’yi elbet sevindirdi. Hatta İYİ Parti’den milletvekili çekmeyi bile düşünmüşler ama “Meral Hanım bunu tersine çevirip partisini güçlendirmek için kullanır” düşüncesiyle vazgeçmişler.

Antalya’dan da ilginç haberler alıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı, güler yüzüyle herkesin gönlünü fethetmiş sevgili Muhittin Böcek’in bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyoruz. Kimi AKP’lilerin, “Eğer başkanlığı sürdüremeyeceği durum oluşursa” diye İYİ Parti’yi yokladığı konuşuluyor. İYİ Parti’den seçilen Antalya milletvekili Tuba Varol Çokal’ın 11 Mart’ta AKP’ye geçmiş olması insana, “bu tür hesapları yaparlar” dedirtiyor ama herhalde biri de çıkıp “edep ya hu!” diyecektir.

Bugünden görünen, İYİ Parti’nin Cumhur’la yıldızının barışmayacağı…

Akşener’in tek hedefi var:

Cumhurbaşkanlığı…

Aday olması zor değil… İkinci adım ittifakın adayı olabilmek… Üçüncü adım seçimi ikinci tura bırakmak… Dördüncü adım, kazanmak…"