İyi Partili 14 vekil Akşener’e rest çekti!

İYİ Partili 14 milletvekili, ortak mutabakat metni hazırladı. Bildiriye imza atan milletvekillerinin, kongrede yaşananları protesto ederek İYİ Parti Meclis Grup toplantılarına katılmayacağı belirtildi. Bildiride ayrıca, Akşener’in sorumlular hakkında hamle yapmasının beklendiği vurgulandı. Öte yandan Akşener, görev dağılımında Koray Aydın'ın teşkilat başkanlığı görevinin devamına karar verdi.

İyi Partili  14 vekil Akşener’e rest çekti!

İYİ Parti'nin 2. Olağan Kurultayı’nda Merkez Disiplin Kurulu ve Genel İdare Kurulu üyeleri seçimi öncesi dağıtılan “İlk 75'te de Olsa Tercih Edilmeyecekler” listesinin yarattığı kriz büyüyor.

Sözcü'den Gökmen Ulu'nun haberine göre, aralarında çizik yiyen isimlerinden bulunduğu 14 milletvekili, bugün yapılacak Genel İdare Kurulu toplantısı öncesi bildiri yayınladı. Yeni Genel Sekreter ile Genel Başkan yardımcıları seçimi öncesinde yayınlanan bildiride “partimize katkı vermeyi sürdüreceğiz” ifadesi yer aldı.

İYİ Parti Milletvekilleri Ahmet Çelik, Aydın Sezgin, Ayhan Erel, Aytun Çıray, Hasan Subaşı, Hayrettin Nuhoğlu, Hüseyin Filiz, İsmail Koncuk, Ümit Özdağ'ın da aralarında olduğu birçok milletvekili ortak hazırlanan mutabakat metninde şu ifadeler yer aldı:

'CİDDİ ENDİŞEMİZ VAR'


İYİ Parti, Türkiye'nin siyasal hayatı ve geleceği açısından çok önemli bir harekettir. Partimiz, ülkemizi normalleştirme, iyileştirilmiş, ileri bir demokrasi ile buluşturma, hukukun üstünlüğünün yeniden tesisine, ekonomik büyümemize ve kalkınmamıza çok önemli katkılarda bulunacaktır. Kuruluşundan bu yana siyasete ve demokrasimizin daha da geriye gitmemesi için cesur, isabetli uğraş ve başarıları istikbaldeki işlerinin de teminatıdır.

Bu anlayışla, 20 Eylül 2020 tarihinde gerçekleştirilen ikinci olağan kongremizde partimizin muhatap kılındığı üzücü manipülasyon ve teşkilatlarımızın yönetimi ile ilgili bundan önceki kötü uygulamalardan duyduğumuz rahatsızlığı ve kaygıları kendilerine arz etmek üzere Antalya Milletvekilimiz Sayın Hasan Subaşı ve Aksaray Milletvekilimiz Sayın Ayhan Erel, Sayın Genel Başkanımızı ziyaret etmişlerdir.

Partimizin tüm organlarına saygımızı mutlak anlamda muhafaza etmekteyiz. Ancak, ikinci olağan kongremizde yapılan ve partimize verdiği zarar kamuoyumuzca malum yanlış ve kötü uygulamaların faillerinin partimiz içindeki konumlarının akıbeti hususunda da ciddi endişelerimiz mevcuttur.

'KATKI VERMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ'

Bu kaygılarımızın bir tezahürü olarak bir grup arkadaşımız ile meclis grup toplantımıza katılmamayı uygun gördük. Bazı arkadaşlarımız da meclis grup yöneticilerimizin seçileceği bu toplantıya iştirak ederek görüşlerimizi ifade edeceklerdir.

Bundan sonra da partimize katkı vermeyi sürdürerek, İYİ Parti'nin sadık mensupları olarak, görevlerimizi özveri ile ifa edeceğiz, gelişmeleri de yakından izleyeceğiz.

GÖZLER İYİ PARTİ BAŞKANLIK DİVANINDA

Son kurultayda “oy verilmeyecekler listesi” krizinin yaşanmasının ardından İyi Parti’de gözler bugün seçilecek başkanlık divanına çevrilmişti. Akşener, listeden sorumlu tutulan Koray Aydın’a başkanlık divanında görev vereceği öne sürülüyordu. Aydın'a görev verildiği taktirde de “15’e yakın milletvekilinin istifa edeceği” iddia edildi. 

KORAY AYDIN GÖREVİNİ KORUDU

Öte yandan İYİ Parti'nin yeni Başkanlık Divanı akşam saatlerde belirlendi. Divanda Parti Sözcüsü ve Genel Sekreter hariç 14 olan başkanlık sayısı 18'e çıktı. MHP'den ihraç edildikten sonra İYİ Parti'ye üye olan ve GİK'te yer almayan Erhan Usta, Ekonomi Politikaları Başkanı olurken, Koray Aydın Teşkilat Başkanı olarak yerini korudu. 

AKŞENER AÇIKLAMA YAPMIŞTI

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partide yaşanan tartışmalara ilişkin "Bizim derdimiz memleket meselesi. Dolayısıyla iç meselelerimizle Türkiye'yi meşgul etmeyi doğru bulmuyorum" demişti.