Merasim Sokak saldırısının üzerinden 4 yıl geçti

Ankara'da Merasim Sokak'ta terör örgütü PKK tarafından düzenlenen, 29 kişinin yaşamını yitirdiği, 75 vatandaşın yaralandığı saldırının üzerinden 4 yıl geçti.

Merasim Sokak saldırısının üzerinden 4 yıl geçti

17 Şubat 2016’da Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarına çok yakın mesafedeki Merasim Sokak’ta bomba yüklü otomobil askeri personeli taşıyan servis araçlarının arasına daldı. Asker ve sivil 29 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi de yaralandı.

Başkentin merkezindeki bu alçak saldırıyı PKK’nın paravan yapılanması TAK üstlendi. PKK/KCK sözde üst yönetiminin talimatıyla gerçekleştirildiği belirlendi.

İddianamede PKK elebaşları Zübeyir Aydar, Cemil Bayık, Murat Karayılan, Fehman Hüseyin ve Remzi Kartal ile PYD’nin eski elebaşı Salih Müslim’in adı geçiyordu. 68 kişi hakkında 30’ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Örgüt elebaşları da dahil 48’nin yakalanması emredildi.14 Mart 2017’de başlayan dava 10 Eylül 2018’de karara bağlandı. Failler cezasız kalmadı. 6 sanık 29’ar kez ağırlaştırılmış mübbet hapis cezasına çarptırıldı. 75 kişiyi yaraladıkları için de 1185’er yıl hapis cezası ile 33 bin 320’şer lira adli para cezası verildi.

Saldırıdan 3 buçuk yıl sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Diyarbakır’daki bir operasyonun sonucunu açıkladı. Bahsettiği teröristlerden biri Merasim Sokak saldırısının planlayıcısı İshak Özçaktu’ydu. PKK’lı terörist, kırmızı kategoride 4 milyon lira ödül ile aranıyordu.

Saldırının ardından 4 yıl geçti. Yaşamını yitiren 29 kişi unutulmadı. Saldırının yakın tanığı olan ve yaralanan 75 kişi her 17 Şubat’ta Merasim Sokak’ta terörü lanetliyor.