Merdan Yanardağ’ın tahliye talebi reddedildi

PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan hakkındaki sözleri nedeniyle tutuklanan TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ‘ın tutukluluğuna yapılan yeni itiraz reddedildi.

featured

‘Terör örgütü propagandası yapma’ suçlamasıyla tutuklanan TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın tutukluluğuna itiraza mahkemeden yanıt geldi.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Yanardağ için tutukluluk incelemesi yaptı. Mahkeme Yanardağ’ın tahliye talebini yine reddetti, tutukluluk halinin devamına karar verdi.

TELE1’in haberine göre kararda ayrıca adli kontrol tedbirinin yetersiz kalacağı belirtilerek “kuvvetli suç şüphesini gösteren somut deliller”in olduğu öne sürüldü.

Tutukluluğu 8 Eylül’de yeniden değerlendirilecek olan Yanardağ, 4 Ekim’de de hakim karşısına çıkacak.

ÖCALAN’LA İLGİLİ NE DEMİŞTİ?

Merdan Yanardağ, TELE1’de ekrana gelen “4 soru 4 yanıt” programında Abdullah Öcalan’ın “tecridinin kaldırılması gerektiğini” söylemişti.

“İmralı’ya baktığımız zaman, 70 yaşını geçmiş bir Abdullah Öcalan ve kabul etmek gerekir ki çok uzun süredir, 25 yıldır kesintisiz hapiste ve tecritte olan bir kişiden söz ediyorum” diyen Yanardağ, sözlerini şöyle sürdürmüştü:

“Türkiye’de en uzun süre yatan siyasi mahkumdur. Normal infaz yasaları geçerli olsa aslında serbest bırakılması gerekiyor, ev hapsi vs. Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin hukukta hiçbir yeri yoktur. Kaldırılması lazım. Biz görmüyoruz, duymuyoruz, tartışamıyoruz. O izliyor mu izlemiyor mu bilmiyoruz.

Ama orada elinde rehin olarak tutmuşsun, adamla pazarlık yapıyorsun. Onun üzerinden tehdit savuruyorsun. Ailesiyle bile görüşemiyor, avukatlarıyla görüşemiyor. Böyle bir infaz düzeni olabilir mi? Abdullah Öcalan hafife alınacak birisi değil. Neredeyse cezaevinde filozof oldu çünkü okumaktan başka bir şey yapmıyor. Siyaseti doğru okuyan, doğru gören, doğru çözümleyen son derece zeki birisidir.“

Merdan Yanardağ’ın tahliye talebi reddedildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!