Meteoroloji’den 20 il için uyarı: Sert kış başlıyor

Meteoroloji, tarafından bugün 17 il için sarı, 3 il için turuncu kodlu kuvvetli yağış uyarısı yapıldı. Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya ve Şanlıurfa'da çok kuvvetli yağış beklenirken, Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu ve Zonguldak ise beyaza bürünecek.

featured

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu, Van, Hatay, Kahramanmaraş, Gümüşhane ve Bayburt çevreleri ile Adana’nın kuzey kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Kıyı kesimler, Marmara’nın doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Şanlıurfa çevrelerinde yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; Güneydoğu Anadolu’nun batısı, Sinop ve Hatay çevreleri ile Kastamonu’nun kıyı, Malatya’nın güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor.

20 İL İÇİN UYARI

Meteoroloji’den Adana, Adıyaman, Antalya, Bolu, Diyarbakır, Hatay, Mersin, Kastamonu, Malatya, K.Maraş, Mardin, Zonguldak, Karaman, Bartın, Karabük, Osmaniye ve Düzce için sarı; Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis için ise turuncu kodlu uyarı yapıldı.

KUVVETLİ YAĞIŞ VE FIRTINA UYARISI

Yağışların, Güneydoğu Anadolu’nun batısı, Sinop ve Hatay çevreleri ile Kastamonu’nun kıyı, Malatya’nın güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden ulaşımda aksamlar, buzlanma, tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Rüzgarın, Akdeniz’in iç kesimlerinde kuzey yönlerden kuvvetli ve fırtına (40-80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekiyor.

SARI VE TURUNCU KOD NEDİR?

Sarı kod, hava durumu potansiyel tehlikelidir. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır anlamına geliyor.

Turuncu kod, hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir anlamına geliyor.

Meteoroloji’den 20 il için uyarı: Sert kış başlıyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 ay önce

    Ne zaman için bu uyarı

    Cevapla
  2. 1 ay önce

    Peki Kahramanmaraş a ne zaman kar yağışı olacak

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!