Metiner: Bir başbakan yardımcımız 15 Temmuz’da sırra kadem bastı

Parti içine yönelttiği eleştirilerle gündeme gelen Mehmet Metiner, bu kez AKP içinden çıkıp yeni parti kurmak isteyenleri topa tuttu.

Metiner: Bir başbakan yardımcımız 15 Temmuz’da sırra kadem bastı
(DHA)\n

Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner, Habertürk’te Kübra Par’ın sunduğu programda soruları yanıtladı. Metiner, partisinin arınmaya ihtiyacı olduğunu belirtirken “fabrika ayarlarına dönelim” çağrısı yapanlara da tepki gösterdi.

“O fabrika ayarlarının içerisinde FETÖ var, Abdullah Gül var, Davutoğlu var” diyen Metiner, yeni parti hazırlığında olan isimleri ihanetle suçladı. İşte Metiner’in açıklamalarından satır başları:

‘FABRİKA AYARLARINDA FETÖ VAR’

AK Parti’nin fabrika ayarlarından ne kastettiklerini o arkadaşlara sormak gerekir. O fabrika ayarlarının içerisinde, o 2001 sosyolojisinin içerisinde FETÖ de var. Abdullah Gül var Ahmet Davutoğlu var. Yakın tarihe kadar parti içindeki kripto unsurların siyaseti nasıl şekillendirdiğini benim anlatmama gerek yok. Onun için bir arınma sürecine ihtiyaç var. Artık cesur bir biçimde davranıp partiyi halkın partisine dönüştüreceğiz.

Erdoğan bir tek adam oldu diyorlar. Bu çok büyük bir haksızlık.

15 TEMMUZ’DA NEREDEYDİLER

“17-25 Aralık sürecinde birisi çıkıp liderini savunmadı. 15 Temmuz’da liderimiz her an öldürülebilirdi. Havalimanında kimler vardı. Gece telefonlara çıkmayan bakanlar, üst düzey yöneticiler. Bunları konuşmayacak mıyız.

Biz 15 Temmuz’cuyuz. 16 Temmuz’cular darbenin püskürtüldüğünü anlayıp gün ağarınca tankların üstünde poz verenlerdir, liderin yanında poz verenlerdir. Gece boyu neredeydiler. Çıksınlar söylesinler. Bir başbakan yardımcısı aynı uçakla İstanbul’a indik o gece sırra kadem bastı. Şu an görevde değil. Ben o dönem bunun eleştirisini yaptım. Üç gün sonra Erol Olçok’un cenaze töreninde hiçbir şey olmamış gibi reisin etrafında poz veriyorlar. Biz FETÖ ile mücadele ederken ilkeli, cesur olmak zorundayız. 15 Temmuz’da da korkacaksan senin ne işin var.”

GÜL, DAVUTOĞLU, BABACAN PROJE

Babacan’ın kuracağı partinin AK Parti’den ne derece kopuşa yol açacağı sorusuna “AK Parti’nin halis ve mert tabanı nezdinde hiçbir kıymetleri yok.” diyen Metiner, sözlerini şöyle sürdürdü:
Keşke bir takım tortular var ya ‘AKP’liler’ keşke onları alıp götürseler. Küskün olmuştur, milletvekilliği hesabı yapan olur bunların toplumda karşılığı yok.

Biz başka partilerde siyaset yaptığı için kimseyi hain ilan etmiyoruz. Herkes partisini kurabilir. Ama burada bütün hesap Erdoğan’a kaybettirme üzere kurgulanmışsa biz buna ihanet deriz. Bu denklem üzerinden birileri kendini eski Türkiye denklemine yerleştiriyorsa bu bir projedir ve ihanettir. Erdoğanfobik bir politika istiyorlar. Abdullah Gül de Ali Babacan da Ahmet Davutoğlu da.

DAVUTOĞLU FİTNE ÇIKARIYOR

Ahmet Davutoğlu’nun ihracınn istenmesi siyaseten doğru bir karar. Ali Babacan’ı tebrik ediyorum. Onlar çıkıp istifa ettiler. Doğrusu bu. Yeni bir parti çabası içinde olacaksınız bunu AK Parti içinde yapacaksınız bu siyasi ahlaka uygun mu. Hem Ak partinin içini karıştırayım, fitne çıkarayım kimse bana birşey demesin.

Ali Babacan da Ahmet Davutoğlu da Erdoğan’a kaybettirmek için üst aklın bir projesi.

MHP’den hangi güçler ‘İP’i çıkardıysa aynı güçler AK Parti’den ipi çıkarmaya çalışıyorlar.