MHP'li Sancaklı'dan 'spor yasası' açıklaması

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı spor yasası ile ilgili konuştu. TBMM’de ayrıntılı bir açıklama yapan Sancaklı, yeni spor yasasında yer alacak konuları anlattı.

MHP'li Sancaklı'dan 'spor yasası' açıklaması

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, yeni çıkacak spor yasasının pandemi dolayısıyla biraz geciktiğini ifade etti.

Bu yasa teklifinde kendilerinin de ciddi katkılarının olduğunu ifade eden Sancaklı, bütçeden sonra bu teklifin ele alınacağını, bu konunun siyaset üstü olduğunu dile getirdi.

4 BÜYÜK KULÜBÜN TOPLAM BORCU

Bu yasayla ilgili paylaşmak istediği dört beş tane nokta olduğunu söyleyen Sancaklı, “Neden bu yasayı çıkarmak istiyoruz biz, bu yasanın neden çıkması lazım? Birinci sırada, kulüpler kötü yönetiliyor. Nasıl yönetiliyor? İsteyen istediği kadar para harcıyor, kimse kimseye karışamıyor, sorumluluk yok, kulüpleri borç batağına götürüyorlar ve ondan sonra da ayrılıp gidiyorlar” dedi.

Yeni spor yasasıyla birlikte, kulüp başkanları ve yöneticilerin, bulundukları dönemden, borçlardan sorumlu olacaklarını belirten Sancaklı, "Yani geldi, 10 milyon lira kulübün borcu var, üç sene yöneticilik yaptılar, 100 milyona çıktı 'hadi ben gidiyorum' yok, o 90 milyonu cebinden ödeyecekler. Onun için bu yasadaki bu madde çok önemli" ifadelerini kullandı.

Türk Devletleri Teşkilatının geçtiğimiz günlerde kurulduğunu anımsatan Sancaklı, bu noktada akıllarına "Türk dünyası olimpiyatlarının yapılması" geldiğini söyledi.

DENETLEME MEKANİZMASI

Sancaklı’nın konuşmasında şu ifadeler yer aldı:

“Üçüncüsü, maddelerden bir tanesi: Kulüplere yatırımcı gelmesi olanağı sağlanacak yani kulüplere biraz daha fazla şirketleşme yolu açılacak ki bir iş adamı mantığıyla yönetilirse finansal olarak bu sıkıntılara düşmeyecekler. Bir tanesi daha: Denetleme. Kulüplerimiz maalesef iyi denetlenmiyordu, iyi denetlenmediği için de istedikleri gibi hareket ediyordu. Şu anda, birkaç mekanizma, denetleme mekanizması devreye girecek ve kulüpler ciddi manada denetlenecek.

‘BU SUÇLARI İŞLEYENLER YÖNETİCİLİK YAPAMAYACAK’

Güzel bir madde daha var. Hep şikâyet ediyoruz ya ‘Birçok insan, birçok iş adamı, birçok gayrimeşru adam sporun içine girip kendisini temizliyor, aklamaya çalışıyor.’ diye. Maddenin bir tanesinde birçok suç yazıldı, bu suçları işleyenler hayatları boyunca hiçbir spor branşında, hiçbir federasyonda yöneticilik yapamayacaklar. Mesela, suçlardan bir tanesi de ihale fesat karıştırmak dersem, ne demek istediğimizi anlarsınız.

'YASA ÇIKTIKTAN SONRA YÖNETİCİLERİN YÜZDE 90’I GİDECEK'

Şimdi, tabii, bunları biz anlatınca diyorlar ki: ‘Eğer böyle yaparsanız yönetecek yönetici bulamazsınız.’ Nasıl bulamayacağız? Yani biz Türkiye’de 85 milyonun içerisinde bin namuslu, şerefli, haysiyetli, bilen adam mı bulamayacağız? Tabii ki bulacağız ama bu, onların dümeni ‘Biz gidersek Türk futbolu şöyle olur, Türk sporu böyle olur.’ Zaten bu hâle siz getirdiniz. Size kötü bir haberim var: Bu yasa çıktıktan sonra tahmin ediyorum, yüzde 80’iniz, yüzde 90’ınız zaten gideceksiniz.”

'MİLLİ TAKIMLARA OYUNCU YETİŞECEK'

“Diyoruz ya, millî takımlara oyuncu yetişmiyor, altyapıdan oyuncu yetişmiyor” diyen Sancaklı, şöyle konuştu:

“Alın size milyonlarca altyapıdan oyuncu. Bunların iyileri millî takımlara gidecekler… Millî takımlarımıza oyuncu yetişmiyor. Yetişmiyor tabii, tarlaya bir şey ekmezsen sonra bekliyorsun oradan bir şey çıksın diye. Oraya ürün koyacaksın filizlenecek, tohum atacaksın filizlenecek, gübre atacaksın ve sulayacaksın ki oradan bir verim alasın. Biz bunları yapmıyoruz. Alın size bu projeyle milyonlarca genç spor yapan, sanat yapan. Bunların arasındaki en yetenekliler millî takımlara gidecekler, sanatsal olarak en yetenekliler de sanatına devam edecekler, Türkiye’nin sporuna ve sanatına katkı sağlayacaklar.”