Millet İttifakı’nda yeni sınav: HDP

featured

Ankara kulislerine göre HDP’lilerin Meclis’te bekleyen fezlekeleriyle ilgili CHP ile İYİ Parti faklı tavır alacak.

Gara’da 13 asker, polis ve yurttaşın PKK terör örgütü tarafından katledilmesinin ardından HDP’ye yönelik söylemler sertleşti.

HDP’li milletvekilleri hakkında bugüne değin 914 fezleke Meclis’te bulunurken, Ankara Cumhuriyet Başsavcığı da 9 HDP’li vekil hakkında harekete geçerek yeni “Kobani fezlekelerini”, Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Şimdi gözler, Meclis’te.

Meclis’teki Anayasa ve Adalet komisyonlarından oluşan Karma Komisyon’un, HDP’li milletvekillerinin haklarında düzenlenen toplam 923 fezlekeyi gündeme alması bekleniyor.

İYİ PARTİ’DEN YEŞİL IŞIK

İYİ Parti kanadı, “terörle mücadelenin partinin kırmızı çizgilerinden biri olduğunu”, “terörle iltisaklı her tür faaliyete karşı olduklarını” belirterek “dokunulmazlıklarının kaldırılması ve yargılama yolunun açılması için tavırlarının evet olacağına” işaret ediyor. İYİ Parti, bu durumun, “stratejik ortaklık olan Millet İttifakı’na zarar vermeyeceği” görüşünde.

KILIÇDAROĞLU ‘EVET’ DEMEYECEK

Cumhuriyet’in aktardığına göre, kulislerde, milletvekilliği dokunulmazlığı ile ilgili CHP’ninse, “ilkesel bir tutum sergilemekten yana tavır alacağı” da konuşuluyor.

Bunun en önemli nedenlerinden birinin de Kılıçdaroğlu’nun 2016’daki tavrı olduğu belirtiliyor. O dönem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP’nin eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın “özerklik” açıklamalarının “anayasa suçu” olduğunu belirterek “Dokunulmazlıklarının kaldırılması suretiyle başlayacak süreç, terörle mücadele açısından ülkemizdeki havayı da olumlu yönde etkileyecektir” demişti. Bu sözlerin ardından da Kılıçdaroğlu, “Anayasaya aykırı olsa bile evet diyeceğiz” diyerek dokunulmazlıkların kaldırılmasından yana tavır belirlemişti.

Kılıçdaroğlu’nun o dönemki sözlerinin gerek parti içinde gerekse taban nezdinde çokça tartışıldığına atıf yapılarak, bu kez, “CHP’nin iktidarın bu tuzağına düşmeyeceği” belirtiliyor.

İktidarın “HDP’li milletvekillerinden başlayarak milletvekili dokunulmazlıkları üzerinden yeni bir siyaset oyunu kurgulamak istediği, HDP ile birlikte CHP gibi diğer muhalefet partilerini de dokunulmazlıklar üzerinden kıskaca almayı hedeflediği” ifade ediliyor. Ancak CHP’de dokunulmazlıklarla ilgili son noktada karar verecek mekanizmanın da parti meclisi ve merkez yönetim kurulu olacağına işaret ediliyor.

CHP’NİN TAVRINA GÖRE STRATEJİ

İktidar kanadı, CHP’nin tavrına yönelik bir strateji belirleyecek. Dokunulmazlıklarla ilgili tavrın “muhalefet açısından HDP ile ilgili ‘Gizli ortak mı değil mi görülecek” görüşünde birleşen iktidar cephesi, muhalefetin karşısına da “Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerin hiçbiri devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz” kozuyla çıkacak. Ayrıca iktidarın, muhalefete dokunulmazlıklarla ilgili, “yasama dokunulmazlığı ile hak ve özgürlüklerin kötüye kullanılmasının anayasanın 14, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin de 17. maddesine göre aykırı olacağı anımsatmasını yapacağı” belirtiliyor.

Millet İttifakı’nda yeni sınav: HDP

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 1 sene önce

  Cok dogru bir strateji
  Ancak bu soylemin partilerin damarlarinda olmamasi gerekir.
  En basindan chp ile iyi parti farkli davranmaliydi . O zaman akpden kopan secmen yagmur gibi iyi partiye gelirdi fakatt malesef gerçekte bu iki parti icinden de oyuldu
  Yani başkalarının yonlendirilmelerine alet oldu
  Yani hdp ile organik bag icindeler bu onlari iktidar olsalar bile çöpe götürür

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Hem Aponun heykelini dikicez diyen,Pkk teror orgutu olarak gormuyoruz diyen sellatin demirtasin siyasi cizgisini begendigini soyleyeceksin,Hdp daha cok ceza evinde Chp milletvekilerini ziyarete gondericeksin,Gara operasyonundan bir gun once hdp milletvekilerini chp-deva-saddet genel merkezlerinde toplanti yapicaksin sonrada sehitler uzerinden edebiyat yapicaksin..Peki 16 Chp milletveli demirtasi ceza evinde ziyaret ettiginde veya ibb tiyatro salonunda hdp baskanlari ile devran tiyatrosunu izlerken neden bu askerleri Hdp istemek gelmedi akliniza???Hdp milletvekili Turk ordusu magrayi bonbalayip oldurdu dediginde neden hic bir chp-ipsaddetli-tepki gostermedi…Sehit olan askerlerin otopsi raporunda ve ailelerinin konusmalarinda gercek ortaya cikinca Hdp huda kaya neden gereken tepkiyi vermediniz??Dilinizmi tutulduda devlete yuklenmeye gelince herseyi soyluyorsunuz

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  .Gecen hafta CHP Genel baskanyardimcisi Engin Özkoç, bu dostları açıklarken SADET,IYI HDP,GELECEK,DEVAYI ‘yi de saydı.Meral aksener ses cikarmadi??Ibb gosterime giren Sellatin demirtasin “Devran “tiyatrosu icinde bir aciklama yapmadi???Ibb kutupanesinde satilan pkk sakine cansiz kitapi icin aciklama yapmadi??HDP GENEL BASKANI O KOLTUKLARDA PKK -HDP GONUL VERMISLERIN OYU ILE OTURUYORSUNUZ HADINIZI bilin dediginde ses cikaramadi.

  https://youtu.be/lzMFdAeraj8

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  bundan sonra bu pisliklere taviz verilirse taviz verenlerde bilsin ki arkasinda millet olmaz.hemen şu hüda kaya denen başörtülü başlanmalı ve hesap sorulmalıdır.artık canimiza tak etti.mecliste terörist ve terör yandaşı istemiyoruz.ya devlet başa ya kuzgun leşe.

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  2sene sonra üç parti yine tarihe gömecez özellikle CHP sen hâlâ Adnan Menderes’in ahını taşıyorsun her oy sana tokat gibi patlayacak sabredin şehit başvekilimizin ve onun arkadaşlarının intikamını almaya geliyoruz

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!