'15 Temmuz'da ne yaptılar?' diyenlere yanıt

İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, 104 emekli Amiralin ‘Montrö’ duyurusunda imzası olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan amirallerden, kanser hastası Ali Sadi Ünsal’la ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e tepki gösterdi. Emekli komutanlar da '15 Temmuz'da ne yaptılar?' diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümete yakın isimlere yanıt verdi.

'15 Temmuz'da ne yaptılar?' diyenlere yanıt

VERYANSIN TV

Gözaltındaki üç Veryansın Tv yazarından biri olan emekli Tuğamiral Ali Sadi Ünsal’ın kanser hastası olduğu biliniyor.

İzmir Milletvekili Çelebi, Adalet Bakanı Gül’ü etiketleyerek Twitter hesabından Ali Sadi Ünsal’ın durumuna dikkat dikkat çekti.

Çelebi’nin paylaşımı şöyle:

“Amiral Ali Sadi Ünsal. Kumpas davalarda beraber cezaevinde yattık. Demokratlığıyla ileri geri konuşanlara ders verir.

Kanser hastası insana yapılan muameleye bak. Çağırsanız ifadeye gelmeyecek miydi? Yazıklar olsun! @abdulhamitgul”

Çelebi ayrıca, şunları yazdı:

“15 Temmuz’da ne yaptılar!” diyenlere bilgi: Şimdi gözaltındaki Amiral Can Erenoğlu o gece sabaha kadar Genelkurmay, Deniz Kuvvetleri ve anlamsız bildiri yayımlayan Sahil Güvenlik K.lığı önünde darbecilere, halkla birlikte karşı koydu. Yeterli mi!?

Amiral Turgay Erdağ. Kumpaslarda beraber cezaevinde yattık. Amirallik bitti. Dernek başına geçti. “Vatan size aileniz bize emanet” diyerek TSK personeli ve ailelerine moral verdi. Emekli olduktan sonra TSK ile ilişkisi bu. Şimdi gözaltında. Yıldıramazsınız!"

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz da Twitter hesabından şunları kaydetti:

"Amiral Ali Sadi Ünsal’ın 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı yaptıkları, “övünmeye girer” diye kimseye anlatmadığını bilenlerdenim. Şimdi O’na ve arkadaşlarına darbeci(!) suçlamasında bulunanlara ki bir kısmı FETÖ artığıdır, kesinlikle itibar edilmemelidir.

Amiral Cem Gürdeniz hiçbir polemik konusu edilemeyecek kadar vatansever bir askerdir. Stratejdir. Medeni cesaret sahibidir.

Hani CB Erdoğan demiş ya, “15 Temmuz’da ne yaptılar!” Amiral Can Erenoğlu o gece sabaha kadar Genelkurmay, Deniz Kuvvetleri ve anlamsız bildiri yayımlayan Sahil Güvenlik K.lığı önünde darbecilere, halkla birlikte karşı koydu. Bilinsin istedim.

Emekli Tümamiral Fikret Güneş de Ahmet Yavuz'un yazdıklarını alıntılayarak, "Gözaltına alınanların 15 Temmuzda yaptıklarının hangisini anlatalım? Birçoğu 15 Temmuz ve sonrası süreçte aktif olarak faaliyette bulunmuşlardır. Bunların ispatı TV ve gazete arşivlerinde mevcuttur. Ya da google amcaya sorabilirsiniz" ifadelerini kullandı. 

Amirallerin avukatı Adalet Bakanı ve HSK’ya seslendi

GÖZALTI SÜRESİ UZATILABİLİR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 104 emekli Amiralin imza attığı 'Montrö bildirisi'ne ilişkin soruşturması kapsamında 5 Nisan'da Ergun Mengi, Atilla Kezek, Ankara'da; Alaettin Sevim, Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç ve Türker Ertürk, İstanbul'da; Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal ise Kocaeli'de gözaltına alınmıştı. Emekli amiraller Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat'ın ise 3 gün içinde Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri tebliğ edilmişti. Davet edilen emeki amirallerin Pazartesi ifade vermeleri bekleniyor. 10 emekli amiralin gözaltı süresi yarın doluyor. Amirallerin gözaltı süresinin uzatılabileceği konuşuluyor.