Mısır’da 8 İhvancı hakkında idam kararı: Erdoğan ne diyecek?

Mısır'da, 8 Müslüman Kardeşler (İhvan) yöneticisi idam cezasına çarptırıldı. İnfazlar, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'den onay gelirse gerçekleşecek. Bu karar sonrası Sisi'ye önce "darbeci" sonra "kardeşim" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ne yorum yapacağı merak konusu oldu.

featured

Mısır Mahkemesinin, Muhammed Bedii (80) ve Muhammed el-Biltaci’nin (61) de aralarında bulunduğu üst düzey Müslüman Kardeşler (İhvan) yöneticilerini idam cezasına çarptırdığı belirtildi.

Mısır haber ajansı MENA’ya göre, 2013 yılında Rabia Meydanı’nın yakınındaki Manassa bölgesinde yaşanan olaylarla ilgili davanın duruşması bugün Olağanüstü Devlet Yüksek Güvenlik Mahkemesinde yapıldı.

Mahkeme, 8 İhvan yönetici hakkında idam cezası verdi.

İdam cezasına çarptırılanların İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Bedii’nin yanı sıra, Mahmud İzzet, Muhammed el-Biltaci, Amr Muhammed Zeki, Üsame Yasin, Saffet Hicazi, Asım Abdulmacid ve Muhammed Abdulmaksut olduğu ifade edildi.

Duruşmada, 37 sanık müebbet hapis (25 yıl), 6 sanık 15’er yıl ağırlaştırılmış, 7 sanık 10’ar yıl ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırılırken, 21 sanık da beraat etti.

Mahkemenin söz konusu hükmüne temyiz yolunun açık olmadığı belirtildi. Mısır’da daha önce de İhvan yöneticileri hakkında idam kararları çıkmıştı ancak bunlara temyiz yolu açıktı.

Mısır yasalarına göre, idam hükmü cumhurbaşkanının onayından sonra infaz ediliyor. Cumhurbaşkanının, idam cezasını, hapis cezasına indirme veya hükümlüyü affetme, cezanın infazını durdurma ve hükümlünün serbest bırakılmasına karar verme yetkisi bulunuyor.

ERDOĞAN ÖNCE ‘DARBECİ’ DEMİŞ, SONRA ELİNİ SIKMIŞTI

Mısır’da eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin Temmuz 2013’te darbeyle görevden alınmasının ardından Rabia Meydanı’nda eylemler başlamıştı.

Ağustos 2013 tarihine kadar süren eylemlerle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İhvan safında olması Türkiye ile Mısır arasında krize neden olmuştu.

Erdoğan, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi hakkında “Darbeci Sisi” ifadesini kullanmaya başlamıştı.

Bu söylem, AKP’de propaganda aracına dönümüş, Mısır’daki rabia simgesi AKP’nin sembolü haline gelmişti.

Mısır’le ilişkiler, Erdoğan’ın 11 yıl sonra, 14 Şubat 2024’te Mısır’a giderek Devlet Başkanı Sisi ile görüşmesinin ardından normalleşme sürecine girmişti.

Erdoğan, Mısır ziyareti sonrasında, daha önce “Darbeci Sisi” diye hitap ettiği mevkidaşına “Değerli kardeşim Sisi” demişti.

Mısır’da 8 İhvancı hakkında idam kararı: Erdoğan ne diyecek?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!