‘MİT şehidi’ dosyasında yeni gelişme… Üye hakimden Terkoğlu şerhi

Mahkeme heyeti, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel'in de tutuklu bulunduğu dosyada tutukluluğa devam kararı verdi. Bir üye hakim ise Barış Terkoğlu'nun tahliyesine karar verilmesi yönünde karara şerh düştü.

‘MİT şehidi’ dosyasında yeni gelişme… Üye hakimden Terkoğlu şerhi

Şehit olan MİT mensubunun cenaze töreni haberiyle ‘İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa ettikleri’ iddiasıyla haklarında dava açılan Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel’in de aralarında bulunduğu 8 kişi hakkındaki dosyada yeni bir gelişme yaşandı. Gazeteciler, 24 Haziran tarihinde hakim karşısına çıkacak.

İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan 50 sayfalık iddianame,  gönderildiği İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dün kabul edilmişti. Mahkeme tensip zaptını bugün hazırladı. Buna göre, duruşmanın görüleceği tarih 24 Haziran olarak belirlendi.

TUTUKLULUĞA DEVAM KARARI

Mahkeme heyeti oy çokluğuyla, tutuklu gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Murat Ağırel, Hülya Kılınç, Mehmet Ferhat Çelik ve Aydın Keser’in “suçun vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren açık kaynak araştırma raporları, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nın suç duyurusu yazıları, tanık beyanları ile sanıkların kısmen çelişkili savunmaları gibi somut delillerin varlığı, sanıkların delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme, tanık üzerinde baskı yapma girişiminde bulunma ihtimali göz önüne alındığında adli kontrol tedbiriyle yeterli ve etkili hukuksal denetim sağlanamayacak olduğu” iddiasıyla ayrı ayrı tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Avukatların tutukluluk yönündeki itirazları reddedildi.

ÜYE HAKİM ŞERH DÜŞTÜ

Öte yandan bir üye hakim, Barış Terkoğlu’nun adli kontrol altına alınarak tahliyesine karar verilmesi yönünde karara şerh düştü.

Tensip tutanağında BTK’ya yazı yazılarak odatv.com ve yeniyaşamgazetesi1.com internet sitesinin 23 Şubat 2020’deki içerik sağlayıcının kim ya da kimler olduğunun bildirilmesi de istenildi. Yakalamalı sanık Erk Acarer hakkında yakalama emri düzenlenmesine, yakalandığında 24 saat içinde mahkemede hazır edilmesine ve sorgusunun yapılmasına da hükmedildi.

8 YILDAN 19’AR YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENİYOR

İddianamede, tutuklu gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Murat Ağırel, Hülya Kılınç, Mehmet Ferhat Çelik ve Aydın Keser ile tutuksuz sanık Eren Ekinci ve hakkında yakalama kararı çıkarılan Erk Acarer’in, “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçundan 5’er yıldan 10’ar yıla, “İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” suçundan ise 3’er yıldan 9’ar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.