MSB’den ‘tahıl sevkiyatı’ açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamında Odessa Limanı'ndan hareket eden ilk geminin yarın İstanbul'da olacağını duyurdu. Ayrıca Birleşmiş Milletler (BM) Ankara Ofisi, geminin 2 Ağustos'ta Türkiye'deki teftişin ardından Lübnan'ın Trablus Limanı'na gideceğini açıkladı.

featured

Tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamındaki mısır yüklü ilk gemi Lübnan’a gitmek üzere Odessa Limanı’ndan hareket etti.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada mısır yüklü ilk geminin Odessa Limanı’ndan yola çıktığı açıklandı. MSB, tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamında Odessa Limanı’ndan hareket eden mısır yüklü ilk geminin yarın İstanbul’da olacağını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Razoni isimli gemi, Lübnan’ın Tripoli Limanı’na gitmek üzere Odesa’dan hareket etmiştir. Geminin, 2 Ağustos’ta İstanbul’da olması beklenmektedir. Gemi İstanbul’da yapılacak denetimi müteakip varış limanına intikaline devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

BM’DEN AÇIKLAMA

Öte yandan BM Ankara Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin kuru yük gemisinin seferine başlaması için onay verdiği belirtilerek, “Güvenli İnsani Denizyolu Koridoru’nun belirli koordinatları ve kısıtlamalarını kabul eden Müşterek Koordinasyon Merkezi, bu ayrıntıları uluslararası navigasyon prosedürlerine uygun olarak iletti. Müşterek Koordinasyon Merkezi, geminin güvenli bir şekilde seyahati için tüm katılımcılarından askeri ve diğer ilgili yetkililerini bilgilendirmelerini istedi. Müşterek Koordinasyon Merkezi, gemiye seferi için onay vermeden önce geminin sefer kapasitesi ve Odessa Limanı’nın hazır olup olmadığını da teyit etti” denildi.

26 bin tonun üzerinde mısır taşıyan geminin seferine ilişkin, “Odessa’dan hareket ettikten sonra yarın Türkiye karasularındaki teftiş lokasyonuna varması bekleniyor. Teftişin ardından gemi, nihai varış yeri olan Lübnan’ın Trablus Limanı’na hareket edecek. Müşterek Koordinasyon Merkezi geminin Güvenli İnsani Denizyolu Koridoru’ndan emniyetli bir şekilde geçişini gözlemleyecek” ifadeleri kullanıldı.

MSB’den ‘tahıl sevkiyatı’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!