Muharrem İnce'den 'ana dilde eğitim' sorusuna yanıt

Uzun zamandır tartışma konusu olan ve HDP'nin ısrarla savunduğu 'ana dilde eğitim' konusu Muharrem İnce'ye de soruldu. İnce, "Bizim hedefimiz çocuklara üç dil öğretmek" dedi.

Muharrem İnce'den 'ana dilde eğitim' sorusuna yanıt

VERYANSIN TV

Memleket Hareketi lideri Muharrem İnce, CNN Türk'te katıldığı canlı yayında HDP ile ilgili soruları da yanıtladı. "HDP ile ittifak kurar mısınız?" sorusuna karşı İnce, "Herkese bir çek vermek lazım belki görüş değiştirecekler. 'Terörü kınıyoruz' derlerse konuşuruz." ifadelerini kullandı.

'HEDEFİMİZ ÜÇ DİL ÖĞRETMEK'

Muharrem İnce, ana dilde eğitim konusunda gelen soruya şu yanıtı verdi:

"Türkiye'de problemli iki konu.  Dil eğitimi ve din eğitimi. Okulda din dersi öğretmeni dört mezhep haktır gerisi batıldır, sapıktır diyor. Çocuk Alevi. Bu mezhepler arasında sayılmıyor. AİHM kararlarına da aykırı bu. Burayı düzenlemek lazım. İkinci tarafı muhafazakar bir insan 'benim çocuğuma iki saat din dersi yetmez' diyor onu da artırırsın.

Geleyim dil eğitimine. Bizim hedefimiz çocuklara üç dil öğretmek. Bir; resmi dilimiz Türkçeyi öğreteceğiz. İki; annesinin dilini evde konuştuğu dili öğreteceğiz. Üç; uluslar arası bir dili öğreneceğiz. Kürtçeyi öğret çocuğa hiçbir sıkıntı yok burada. Fiziği kimyayı matematiği Türkçe anlatacağız."