Nagehan Alçı'nın Ruşen Çakır'dan silmesini istediği video

ABD'den fonlanan Medyascope'un patronu Ruşen Çakır'a sahip çıkan Nagehan Alçı, Çakır'ın fonlandığı için değil de mülteci haklarını savunduğu için ulusalcıların hedefi olduğunu öne sürdü. Çakır'ın tek kusurunun Ahmet Altan'ı hedef alan bir video yayınlamış olduğunu söyleyen Alçı, Medyascope'un arşivinden o videonun kalkacağına inandığını yazdı.

Nagehan Alçı'nın Ruşen Çakır'dan silmesini istediği video

Ruşen Çakır'ın sahibi olduğu Medyascope'un Amerikan vakfından yıllık 476 bin dolar almasının ortaya çıkmasının ardından başlayan "fonlu basın" tartışması sürüyor.

"Bağımsız medya" sloganını ağzından düşürmeyen Çakır, fonlanmayı normal göstermeye devam ediyor ve büyük tepki görüyor. Ancak bazı kesimler ise hareretli desteğini sürdürüyor.

Bunlardan biri de HaberTürk yazarı Nagehan Alçı.

Alçı, Çakır'ın ve Medyascope'un ulusalcılar tarafından hedefe konduğunu söylüyor. İktidar kanadının Çakır'a yönelik eleştirileri ise görmezlikten gelmesi dikkat çekiyor.

Öte yandan Alçı, sanki Çakır'ın yabancı ülkelerden fon aldığı için değil de "mültecilerin hakkını savunduğu için" hedef alındığını öne sürüyor.

Alçı'nın Ruşen Çakır'ı eleştirdiği tek nokta ise Medyascope'ta yayınlanan bir videoda "Ahmet Altan'ın hedef alınması."

"Ruşen Çakır’ın Ahmet Altan’a karşı dinmek bilmez intikam hislerinin dün kendisine 'Amerikan uşağı' diye saldıran ulusalcı kimi yayın organlarının Altan’a saldırılarından hiç farkı yok" diyen Alçı, Çakır'ı o videoyu arşivden silmeye çağırdı.

Alçı'nın o yazısının satır başları şöyle:

"Göçmenler tartışmasından hareketle Ruşen Çakır’ın başında olduğu Medyascope adlı Youtube kanalı ve Nevşin Mengü gibi kimi gazeteciler ulusalcı medya tarafından hedefe kondu.

Oradan iş bu gazetecilerin ABD’den fonlandığı için mültecilerden yana tavır aldığı gibi ulusalcı komplo teorilerine kadar geldi.

Nevşin Mengü göçmenlerin hakları ve özgürlükleri ile ilgili gerçekten çok erdemli bir tavra sahip. Bu duruşunu takdir ediyorum.

Ruşen Çakır’ın da Amerikan vakfından 476 bin dolar almış olması “ortaya çıkarılmış bir bilgi” değil. Çakır zaten bunu inkar etmiyor. ABD ve benzeri Batı ülkelerinden fonlar alarak Medyascope’u yönettiğini son derece dürüst ve saydam şekilde ifade ediyor.

Kimi internet sitelerinin Çakır’ı ABD’den para alan, CIA ve FETÖ ile bağlantılı kişi gibi göstermesi çok çirkin. Bunun iftira ve büyük haksızlık olduğu apaçık.

Ruşen Çakır ve Medyascope göçmenlerin haklarına sahip çıktığı için suçlanamaz, bilakis bu tavırları alkışlanmalı. Çakır’ın tenkit edileceği mevzu medya dünyasındaki kişisel kin, garez ve intikam duygularını her zaman işinin bir parçası yapması.

Mesela 15 Nisan 2021’de Ahmet Altan tahliye edilir edilmez Altan’la ilgili Medyascope’ta garez ve nefret dolu bir video yayınlamıştı Ruşen Çakır.

Yaklaşık 5 sene, yazdıkları yüzünden hapis yattıktan sonra nihayet tahliye edilmiş, üstelik daha önce olduğu gibi bir daha tutuklanıp tutuklanmayacağı belli olmayan 71 yaşındaki bir yazara eften püften şahsi konular yüzünden kin kusan bir video yayınlıyorsunuz… Bence bu çok büyük bir ayıp ve aynı zamanda çocuksu bir davranıştı.

Ruşen Çakır’ın Ahmet Altan’a karşı dinmek bilmez intikam hislerinin dün kendisine “Amerikan uşağı” diye saldıran ulusalcı kimi yayın organlarının Altan’a saldırılarından hiç farkı yok. Bu çirkin videodan sonra Altan için “Hapis yatmasından da yana değilim canım” demek de sinsi bir tavır.

Eminim Çakır sakin ve salim kafayla düşünüp yeniden izlerse 15 Nisan 2021’de Ahmet Altan’la ilgili yayınladığı o videodan utanacak ve Medyascope arşivinden de silecektir. Ben buna inanmak istiyorum."