Nagehan Alçı'ya kötü haber... İkinci 'FETÖ artığı' kararı!

Nagehan Alçı'ya "FETÖ artığı" demenin suç olmadığı yargı kararıyla kesinleşti. Veryansın Tv karara ulaştı.

Nagehan Alçı'ya kötü haber... İkinci 'FETÖ artığı' kararı!

VERYANSIN TV

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz’un Nagehan Alçı’ya yönelik “FETÖ artığı” ifadesi üzerine, Alçı’nın şikayetiyle başlatılan soruşturmada savcılık kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti. Nagehan Alçı, savcılığın kararına itiraz etti. Kararı görüşen İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliğ'nden ise Alçı’ya ikinci kötü haber geldi. Mahkeme, itirazı reddetti.

Ahmet Yavuz , geçen yıl ekim ayında Habertürk'ün program teklifini reddetmiş ve sosyal medya hesabından, “HaberTürk’ün izleyicileri nezdinde kendilerine de zarar veren FETÖ artığı Nagehan Alçı’yı el üstünde tutan yaklaşımı devam ettiği sürece yayın davetlerine katılmayacağım” diye yazmıştı.

Yavuz bir başka mesajında da “Ben sadece 'katil devlet' sözüne tepki göstermedim. FETÖ artığı birini 15 Temmuz programına bile çağırdılar. Yok artık!" ifadelerini kullanmıştı.

'FETÖ İLE İLTİSAKLI ANLAMINDA KULLANILMIŞ'

Nagehan Alçı, Yavuz'un "FETÖ artığı" ifadesi üzerine şikayetçi oldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Alçı'nın şikayetiyle ilgili 2 Ocak 2020’de “kamu adına kovuşturmaya yer olmadığı” hükmünü verdi.

Savcılığın gerekçesinde şöyle denildi:

“… Şüphelinin twitter isimli sosyal medyada, ‘Ben sadece katil devlet sözüne tepki göstermedim, kırdığı koz kırkı geçen birinin bu denli himaye görmesine kızdım. FETÖ artığı birini 15 Temmuz programına bile çağırdılar. Yok artık’ şeklindeki sözlerinin hakaret olarak nitelenemeyeceği, FETÖ artığı sözünün ise geçmişinde FETÖ ile anılan, FETÖ ile iltisakı bulunan anlamında kullanıldığı, direkt FETÖ’cülükle suçlamadığı, bu tür sözlerin ise tepki gösterme kapsamında olduğu, eleştiri sınırları içinde kaldığı, şüpheli savunmasında bu sözleri hakaret kastı ile söylemediğini ve atılı suçlamaları kabul etmediğini beyan ettiği, bu nedenle hareket suçunun unsurları itibariyle oluşmadığı anlaşılmakla, olay ve dilekçe hakkında belirtilen nedenlerle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına… karar verildi.”

ALÇI İTİRAZ ETTİ

Alçı, savcılığın bu kararına itiraz etti. İtirazı görüşen İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği, savcılığın kararını haklı bularak, Alçı'nın başvurusunu reddetti. Mahkemenin kararıyla, Alçı'ya "FETÖ artığı" demenin suç olmadığını tescillendi.