NATO’dan Libya açıklaması: Rusya’dan endişeliyiz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Doğu Akdeniz'de ve özellikle Suriye ve Libya'daki artan faaliyetlerinden endişe duyulduğunu iddia etti.

NATO’dan Libya açıklaması: Rusya’dan endişeliyiz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde düzenlediği basın toplantısında, AA muhabirinin “NATO, Libya’ya ve özellikle uluslararası toplum ve BM tarafından tanınan Libya hükümetine ne tür destek sağlayabilir? Ayrıca, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’den kurtarılan Terhune kentindeki toplu mezarlar hakkında düşünceniz nedir?” sorularını yanıtladı.

Stoltenberg, “Libya’daki durum çok tehlikeli olmaya devam ediyor. Toplu mezarlar hakkında çıkan raporlardan derin endişe duyuyor ve BM’nin bunların soruşturulması çağrısını destekliyorum.” diye konuştu.

NATO’nun Libya’da barış için Berlin Süreci ve BM nezdinde yürütülen girişimleri desteklediğinin altını çizen Stoltenberg, konunun Savunma Bakanları Toplantısı’nda da gündeme geleceğini düşündüğünü, ittifak genelinde son haftalarda Libya’daki gelişmelerin ele alındığını aktardı.

Stoltenberg, “NATO aynı zamanda Rusya’nın gerek Suriye, gerek Libya olmak üzere Doğu Akdeniz’de artan faaliyetlerinden endişe duyuyor. Durumu yakından takip ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

ANKARA’NIN ABD VE NATO MESAJLARI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın, Libya konusunda ortak çalışma grubu kurulması üzerinde uzlaştıklarını, bakanlıklar ile istihbarat örgütü yetkililerinin yakın zamanda görüşmelere başlayacağını açıklamıştı. ABD’yi, Libya konusunda daha aktif rol almaya çağıran Çavuşoğlu, bölgenin istikrarının NATO’nun da faydasına olduğunu söylemişti.

Pazar günü de sürpriz bir gelişme yaşanmış, Libya konusunu ele almak için Türkiye’ye gelmesi beklenen Rus heyetinin ziyareti zirveye saatler kala ertelenmişti.