Nejat Eslen anlattı… İşte ABD’nin provokasyon haritası

Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, Çin’in Kuşak-Yol Projesi’ni ve ABD’nin hedefini Veryansın TV’ye değerlendirdi. Ekonomideki gelişmelerin ABD’nin aleyhine, Çin’in lehine geliştiğini belirten Eslen, ABD’nin bunu engellemek için Kuşak-Yol güzergahındaki planlarını anlattı.

Nejat Eslen anlattı… İşte ABD’nin provokasyon haritası

VERYANSIN TV

Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen Çin’in Kuşak-Yol Projesi ve ABD’nin hedefine ilişkin Veryansın TV’ye özel değerlendirmeler yaptı.

Veryansın TV yazarı Eslen; ABD’nin tüketim merkezi, Çin’in ise üretim merkezi haline geldiğini vurguladı.

Amerika ile Çin arasındaki ticarette Washington’un her yıl 400 milyar dolar açık verdiğine dikkat çeken Eslen, “Amerika'da bu konuda bir panik var. Amerikalılar şunu münakaşa ediyor: Bizim kurduğumuz bu dünya düzenini korumamız mümkün müdür? Yoksa Çin odaklı yeni bir dünya düzeni mi kurulacaktır? Eğer yeni bir dünya düzeni kurulacaksa Amerika o düzende çıkarlarını nasıl garanti edebilirim diye düşünüyor.” ifadelerini kullandı.

Eslen bunun için de ABD’nin Çin’in Kuşak-Yol güzergahı üzerinde provokasyon planları yaptığını, bölgeyi istikrarsızlaştırmayı hedeflediğini anlattı.

İşte Eslen’in değerlendirmelerinin tamamı:

‘EKONOMİK ÜRETİMİN YARISINI ABD SAĞLIYORDU… ‘

"Küresel liderlik mücadelesi aynı zamanda kurulmakta olan yeni dünya düzeni ile de ilgili. Amerika'nın II. Dünya Savaşı'ndan sonra kurduğu kurallara dayalı, liberal ekonomiyi esas alan düzenin çökmekte olduğunu Amerikalılarda söylüyor ve bunu tartışıyorlar. Amerika II. Dünya Savaşı'ndan sonra bu dünya düzenini kurumlarıyla beraber kurmuştur. Bu kurumlar içerisinde BM, NATO, DTÖ, IMF, Dünya Bankası vardı. Bu düzen içerisinde Amerika, doları küresel para rezervi haline getirdi. Dünya parası haline getirdi... O zamanlar yani II. Dünya Savaşı'ndan sonra Amerika küresel üretim merkeziydi. Dünya'daki ekonomik üretimin yarısını Amerika sağlıyordu. Şu an 30 yıl içinde baktığımızda Çin'de hem kültürel anlamda hem siyasi anlamda hem ideolojik anlamda hem de ekonomik anlamda çok büyük gelişmeler olduğunu görüyoruz.

‘ÇİN ÜRETİM MERKEZİ HALİNE GELDİ’

Sistematik bir şekilde merkezi devlet yapısının faydaları da kullanılarak Çin ekonomik alanda çok büyük atılımlar yaptı ve dünyanın bir numaralı ekonomisi oldu. Bugün ABD dünyanın tüketim merkezi haline geldi. Çin ise bir üretim merkezi haline geldi. Bugün dünyada en fazla ticaret yapan, en fazla ihracat alan ülke Çin. Amerika ile Çin arasındaki ticarette Amerika her yıl 400 milyar dolar açık, AB ise 300 milyar avro açık veriyor. Yani bu süreç Çin'in lehine çalışıyor. Zaten Çin devlet lideri geçen sene yapılan Çin Komünist Partisi kongresinde 2050 yılına geldiğinde "Çin küresel liderliği ele geçirecek" demişti. Şimdi Amerika'da bu konuda bir panik var.

‘ABD: KORUMAMIZ MÜMKÜN MÜDÜR?’

Amerikalılar şunu münakaşa ediyor: Bizim kurduğumuz bu dünya düzenini korumamız mümkün müdür? Çin odaklı yeni bir dünya düzeni mi kurulacaktır? Eğer yeni bir dünya düzeni kurulacaksa Amerika o düzende çıkarlarını nasıl garanti etmelidir? Şimdi tabi bu Amerika'nın iç siyasetine de yansıyor. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Amerika'nın kurduğu liberal ekonomik düzen bugün Amerika'nın lehine değil, Çin'in lehine çalışıyor. İşte Trump bunun için korumacı bir ekonomi modeli getirmeye çalıştı. Ama Amerika'daki küreselciler bile küresel liberal düzenin sürdürülmesini ve küresel düzenin Amerikan büyük şirketlerinin kontrolünde geçmesini istiyor. Bu yüzden bu mücadele var. Seçimlere de yansıdı. Bunun devamını Amerika içinde de seyredeceğiz. Şimdi Amerika'nın yerine kendimizi koyalım.

ABD VE KUŞAK-YOL PROJESİ

Çin yeni bir inisiyatif başlattı. Kuşak-Yol inisiyatifi... Çin'i Orta Doğu'ya Avrupa'ya Afrika'ya bağlayan hem bir ekonomik bir proje hem de jeopolitik bir nüfuz projesi... Aynı zamanda Çin'i küresel liderliğe yükseltecek bir proje... Bir başka ifadeyle Çin'in küresel liderliğe yükselmesi, Kuşak-Yol Projesi'nin başarısına bağlı. Amerika'nın mevcut düzeni koruyabilmesi de, Çin'in Kuşak-Yol inisiyatifini engellemesine bağlı. Meseleyi bu kadar basite indirgeyebiliriz. Şimdi kendimizi Amerika'nın yerine koyalım. Biz Çin'in küresel liderliğe yükselmesini önlemek istiyoruz, bunun içinde ne yaparız? Önümüze bir harita açarız.

ABD’NİN PROVOKASYON HARİTASI

Kuşak-yol inisiyatifinin karadan ve denizden açılım yollarına bakarız. Amerika olarak Çin'in projesini hangi hamleleri yaparsam baltalayabilirim diye düşünürüz. Şimdi biz kendimizi Amerika'nın yerine koyalım bunu yapmaya çalışalım. Çin'in iki yerden çıkış yolu var. Biri batıda denizden, biri doğuda Doğu Türkistan üzerinden... Yani karayolu ile Çin'in Avrupa'ya Orta Asya'ya, Orta Doğu'ya açılımını sağlayan çıkış bölgesi Doğu Türkistan, Uygur Türklerinin yaşadığı bölge. O zaman birinci öncelikli bölgemiz burası.

O zaman Doğu Türkistan'ı teşvik ederim, tahrik ederim, desteklerim ve burayı karıştırırım. Birinci engelleme bölgemiz neresi? Doğu Türkistan…

Şimdi kuzeyde bir Rusya üzerinde Avrupa'ya uzanan bir kuzey kuşak var. Bu kuzey kuşağı tehdit etmek için, baltalamak için ne yaparız? Kuzey kuşağında geçeceği iki tane istikamet var. Biri Ukrayna üzerinden, diğeri Belarus üzerinden… Buraları da karıştırırım.

Gelelim şimdi orta kuşağa. Orta kuşak nereden çıkıyor? Orta kuşak yine Doğu Türkistan'dan çıkıyor, Orta Asya'dan geçiyor. Demek ki Doğu Türkistan'ın Orta Asya'da bazı hedef ülkeleri karıştırırım. Yani bu ilerde Kazakistan'da da karışıklıklar olabilir anlamına gelir.

Orta kuşağın bir kısmı da nereden geçiyor? İran üzerinden... O zaman İran'ı da hedef yaparım. Kafkasya'da da Ermeni-Azeri gerginliğini teşvik ederim. Böylece orta kuşağı da etkilemeye çalışırım.

Şimdi gelelim deniz çıkışına... Ne demiştik? Kuşak-Yol projesinde iki açılış istikameti var. Batı'da deniz Doğu'da karayolu. Deniz yolundan etkilemek için Çin'i denizden kuşaklar halinde çevreleyelim oradaki müttefik ülkeler ve Amerikan donanması ile. Kim bu müttefik ülkeler? Güney Kore, Japonya, Filipinler, Avustralya... Hindistan'ı da bu ittifaka dahil etmeye çalışırım. Malaga Boğazı ile de Çin'i engellemeye çalışırım. Bunun içinde yeni bir strateji geliştiririm Amerika olarak.

ABD’NİN HİNT-PASİFİK STRATEJİSİ

ABD'nin Hint-Pasifik stratejisi derim buna. Ayrıca şunu da ekleyeyim. Doğu Türkistan'ı karıştırdığın zaman, Pakistan koridorunu da karıştırmış oluyorsun. Bunun için Keşmir'de de devamlı gerginlik yaratmak lazım. Sonra bu koridor Belucistan bölgesine giriyor. Zaten Gwadar Limanı bu projenin en önemli çıkış noktası. Hem Basra körfezine yakın hem Hint okyanusuna açılıyor. Gwadar Limanı Belucistan bölgesidir. Amerika'nın bu proje kısmını devamlı terör örgütleri üreterek karıştırması lazım. Çin'in teknoloji geliştirmede en büyük avantajı tekmnolojiyi geliştiren şirketlerin ya da devlet şirketleri ya da devlet destekli şirketler olmasıdır. Bu ABD'ye karşı Çin'e büyük bir avanmtaj sağlamaktadır. Günümüzde ABD ile Çin arasında ekonomi alanında, teknoloji geliştirme alanında ve siber alanda savaş zaten devam etmektedir.

Çin'in küresel liderliği ele geçirmesi, büyük ölçüde Kuşak-Yol inisiyatifinin başarısına bağlıdır. ABD'nin küresel liderliği sürüdürebilmesi ise Çin'in Kuşak-Yol insiyatifini engelleme kapasitesine bağlıdır."