New York Times’ta Gazze istifası: Artık savaş çığırtkanı yalanlar yok

New York Times'ın pazar ekinin Şiir Editörü Anne Boyer, gazetenin İsrail'in Gazze saldırılarına ilişkin haberlerine tepki göstererek istifa etti. Boyer, "Artık savaş çığırtkanı yalanlar yok" ifadelerini kullandı.

featured

New York Times’ın İsrail’in Gazze saldırılarına ilişkin haberlerine gazete içinden sert tepki aldı.

NYT’nin pazar ekinin Şiir Editörü Anne Boyer, kendi kişisel sayfasında yaptığı açıklamada gazeteden istifa ettiğini duyurdu.

Boyer, kendi kişisel sayfasında yayımladığı istifa mektubunda, “İsrail’in Gazze halkına yönelik ABD destekli savaşı kimsenin yararına değil.” ifadesini kullandı.

İsrail, ABD, Avrupa ve özellikle Yahudi halkı için bu savaşta bir güvenlik olmadığını kaydeden Boyer, “Bu savaş sadece petrol ve silah üreticilerinin ölümcül karlarına hizmet etmektedir.” görüşünü paylaştı.

Boyer istifa mektubunda, “Dünya, geleceğimiz, kalbimiz bu savaş nedeniyle küçülüyor ve zorlaşıyor. Bu sadece füzelerin ve toprak işgalinin savaşı değil. Bu, onlarca yıldır işgale, zorla yerinden edilmelere, mahrumiyete, denetimlere, kuşatmalara, hapislere ve işkencelere direnen Filistin halkına karşı süren bir savaş.” ifadelerine yer verdi.

Boyer, “İsrail devletinin Gazze halkına karşı ABD destekli savaşı kimsenin yararına değil” ifadelerini kullanarak, ‘bu savaşta ya da savaştan, İsrail için, ABD veya Avrupa için ya da Yahudi halkı için hiçbir güvenlik olmadığını’ belirtti.

Bazen sanatçılar için protestonun en verimli yolunun “reddetmek” olduğunu vurgulayan Boyer, mektubunu şöyle noktaladı:

“Bizi bu mantıksız acılar iklimine alıştırmayı amaçlayan ‘makul” tonlar arasında şiir yazamam. Artık iğrenç edebikelamlar yok. Artık sözlerle arıtılan cehennem manzaraları yok. Artık savaş çığırtkanı yalanlar yok. Bu istifa, haber dünyasında şiir büyüklüğünde bir boşluk bırakıyorsa, şu anın gerçek şekli budur.”

New York Times’ta Gazze istifası: Artık savaş çığırtkanı yalanlar yok

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!