Numan Kurtulmuş’tan Yargıtay’a ‘Can Atalay’ yanıtı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, yüksek yargıda yaşanan yetki krizine ilişkin ilk kez konuştu. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki kesinleşmiş hükmün, TBMM’de okunmasını isteyen Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’ne de yanıt veren Kurtulmuş, “TBMM herhangi bir şekilde başka bir kurum tarafından görevlendirilecek yer değildir. Meclis kendi gündemine hakimdir” dedi.

featured

Meclis’te grubu bulunan partileri ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, Can Atalay hakkındaki kararın Meclis Genel Kurulu’nda okutulmasını isteyen Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne de yanıt verdi.

‘TBMM BAŞKA BİR KURUM TARAFINDAN GÖREVLENDİRİLECEK BİR YER DEĞİL’

Kurtulmuş, “Önümüzdeki mesele iki yüksek mahkemenin içtihat ve tutum farkından kaynaklanan meseledir. Türkiye anayasal bir hukuk devletidir. Tüm kurumların görev yetki ve sorumlulukları bellidir. Milli iradenin tecelligahı TBMM, başka bir kurum tarafından görevlendirilecek bir yer değildir. TBMM kendi gündemine hakimdir. Kendi gündemi ve öncelikleri içerisinde, bu mesele başta olmak üzere, bütün meseleleri çözebilecek kararların uygulamasını yapabilecek olan yer TBMM’dir. Herkes rahat olsun” dedi.

‘YENİ ANAYASA’ MESAJI

“Ortada 12 Eylül darbe anayasasının getirmiş olduğu bir sorunla karşı karşıyayız” ifadelerini kullanan Kurtulmuş, “Kurumlar arasındaki çelişkileri ortadan kaldıracak şekilde, Türkiye’de yeni bir anayasa çalışmasının ne kadar zaruri olduğunu gösteren bir örnektir. Bu örnek üzerinden, ümit ederim ki hiçbir önyargı içinde olmaksızın anayasa çalışmalarında yeni bir düzenlemenin yapılması mümkün olur” diye konuştu.

‘MECLİS BU KONUDA GEREĞİNİ YAPACAKTIR’

Kurtulmuş, “Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi için kararın okutulmasıyla ilgili kanaatiniz nedir?” sorusuna, “Burada kişisel kanaatler değil, tekrar söylüyorum. Türkiye’de kurumların yetki ve sorumlulukları bellidir. TBMM kendi gündemine hakimdir. Kendi gündemi ve öncelikleri içinde bu konuda gereğini yapacaktır” yanıtı verdi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Can Atalay’ın dosyasını onadıktan sonra, milletvekilliğinin de düşürülmesi için TBMM’ye bildirimde bulunmuştu.

OGÜN SAMAST AÇIKLAMASI

Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast’ın serbest bırakılmasına ilişkin de konuşan Kurtulmuş, “Ogün Samast’ın tahliyesi mahkemenin nihayetinde verdiği bir karar var. Şartlı tahliye ile ilgili daha önce reddedilmiş olan bir durumla karşı karşıyayız. İnfaz sistemimizle ilgili belki yeni bir düzenlemeler lazım. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan birisi yaştan dolayı bu cezası belli bir süreye indirilmiş ondan sonra da maalesef iyi hal dolayısıyla dışarıya çıkarılmış. Bütün bunlar bizim yargı sistemimiz içerisinde yeniden gözden geçirilmesi gereken hususlar olduğunu ortaya koyuyor. Bunları kamuoyu vicdanını dikkate alarak yeniden gözden geçirilmesi kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

Numan Kurtulmuş’tan Yargıtay’a ‘Can Atalay’ yanıtı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!