Ersin Düzen ayda ne kadar kazanıyor? O vekil belgeleriyle açıkladı TRT yanıt verdi

Rıdvan Dilmen’in “Futbolda temiz eller operasyonu olmalı” çıkışıyla başlayan tartışmalar sürüyor. Fatih Altaylı’nın “Ersin Düzen ayda 500 bin TL alıyor” iddiasına ilişkin TBMM KİT Komisyonu CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşım yaptı. Sertel belgesini de paylaşarak Ersin Düzen’in ayda 412 bin 440 TL kazandığını belirtti. TRT'den yapılan son dakika açıklamasında ise "Ersin Düzen'e aylık 27.500 TL hizmet bedeli ödenmektedir" denildi. Ancak açıklamada Düzen'in şirketine ne kadar ödendiği açıklanmadı.

Ersin Düzen ayda ne kadar kazanıyor? O vekil belgeleriyle açıkladı TRT yanıt verdi

VERYANSIN TV


Rıdvan Dilmen’in “Futbolda temiz eller operasyonu olmalı” sözlerinin ardından başlayan tartışmaya Habertürk yazarı Fatih Altaylı da dahil olmuştu. 

Altaylı “Ersin Düzen, ayda 400 bin TL TRT'den, 100 bin TL de TFF'den alıyor. Rıdvan Dilmen'in söylediklerinin %95'i doğrudur. %5'ini de ben bilmiyorumdur” ifadelerini kullanmıştı.

Ersin Düzen iddiaları reddetmiş, "Fatih Altaylı benim için ayda TRT'den 400 bin TL, TFF'den 100 bin TL maaş alıyor diye iftira attı. Yeter artık! İspatla, bir daha ekranlar benim yüzümü görmeyecek. Eğer ispatlayamazsan sen ne yapacaksın?" demişti.

Düzen ile ilgili bir iddia da TBMM KİT Komisyonu CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel’den geldi. 
Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Sertel, belgeleriyle Ersin Düzen’in ayda 412 bin 440 TL kazandığını vurguladı: 

"Ersin Düzen’in Şirketi’nin TRT stüdyolarını ve kameramanlarını kullanarak ve yanına üç eski futbolcuyu alarak gerçekleştirdiği Stadyum programı için aldığı ücreti üç yıl önce TRT açıklamıştı. Hüseyin Ersin Düzen i’in verilen listede program başına 34 bin 370 lira aldığı yazılı.

Ersin Düzen, haftada iki kez yaptığı programı üçe çıkardı. Böylece haftada 103 bin 100 TL fatura keserek parayı dış yapım olarak TRT’den tahsil etti. Bunu aylık olarak hesapladığınızda 412 bin 440 TL rakam ortaya çıkıyor.

TRT’nin bize yaptığı açıklamayı kamuoyu İle paylaştığımda Ersin Düzen beni mahkemeye vereceğini söylemiş ve Twitter üzerinden tehdit etmişti. Üç yıldır mahkeme zaptını bekliyorum ama malum Türk Adaleti ağır çalışıyor(!) Hakim huzuruna çıksak gerçekler ortaya çıkacak.

Ersin Düzen, bu paranın elbette hepsine el koymuyor. Yanında ki üç eski futbolcu, yeni yorumculara da dağıtıyor. Kimi duyuma göre, onlara ayda ortalama 30’şar bin, kimine göre 15’er bin lira verdiği söyleniyor. Bu rakamın onlar için çok az olduğu bir gerçek.

Zamanında milletvekili iken, özel iş yapması yasak olmasına rağmen Recep Tayyip Erdoğan’ın özel İzni ile TRT’de spor yorumu yapan FETÖ kaçağı Hakan Şükür’e 1 milyon lira civarında ücret tahsis edilmişti. Düzen’in yorumcuları ona göre daha az ücret alıyor. Şimdilik bu kadar."

İşte Sertel'in paylaştığı belge: 

İddialara ilişkin TRT Spor'dan da açıklama geldi. Açıklamada "Ersin Düzen'e aylık 27.500 TL hizmet bedeli ödenmektedir" denildi. Ancak Düzen'in şirketine ne kadar ödeme yapıldığına ilişkin bir bilgi yer almadı.

ALTAYLI ISRARLI: TRT ÜST YÖNETİMİNDEN BİRİ ARADI...

Öte yandan açıklamasında ısrar eden Fatih Altaylı bugünkü yazısında TRT üst yönetiminden adının açıklanmasını istemeyen birinin aradığını ve bilgi verdiğini söyledi.

Altaylı, bilgi veren kişinin şunları söylediğini yazdı:

Fatih Bey, Ersin Düzen’in TFF’den kaç lira maaş aldığını bilemem ama TRT’de yapmakta olduğu program için 2017 yılında ayda 400 bin TL+KDV aldığı doğru bir bilgidir.

Kendisi ile yapılan anlaşma böyleydi.

Ancak bu Düzen’in maaşı değil program için bir ayda ödediğimiz para idi. Buna diğer katılımcıların aldığı telifler ve programın hazırlanmasında yapılan harcamalar dahildir. Ersin Düzen fatura karşılığı bu parayı bizden alırdı. Teknik altyapıyı yani kamera, varsa montaj falan gibi işler TRT imkanları ile biz sağlardık.”

TEKNİK EKİBE NE KADAR ÖDÜYOR?

Bunun üzerine sordum.

Peki katılımcılara ve teknik ekibe ne verirdi?”

Aldığım yanıt şu oldu:

Biz onları bilemeyiz. Bizim anlaşmamız aylıktı. Ayda bazen 4 bazen 5 program olurdu. Kaç program olursa olsun biz 400 bin TL artı KDV sabit ücret vereceğimiz hususunda anlaşmıştık zaten. Program başı 100 bin TL’yi program arkadaşlarına nasıl bölüştürürdü bilmeyiz. Ancak konu TBMM’de gündeme gelince kendisinden TRT yönetimi olarak detay döküm istemiştik. Galiba şahsına aldığı para aylık 140 bin TL idi. Ancak açık söyleyeyim bu bizi ilgilendiren bir şey değildi. Biz program için ayda 400 bin TL artı KDV ödüyorduk. Tüm bu bilgiler TRT muhasebe kayıtlarında zaten mevcuttur.”

TRT'den yapılan resmi açıklamada şöyle denilmişti:

ERSİN DÜZEN'İN TFF'DEKİ İŞİ BU MU?

Tartışmalara CHP'li Barış Yarkadaş da dahil oldu. Sosyal medya hesabı twitterdan açıklama yapan Yarkadaş'ın açıklaması şöyle: 

"Tuz koktu... TRT'de spor programı sunan Ersin Düzen, kurumdan aldığı astronomik rakamlara rağmen, "ilginç" bir iş daha yapıyor. Spor camiasının bildiği ama konuşmadığı "görev"ini de ben yazayım: Ersin Düzen, aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu'na "Danışmanlık" yapıyor.

TRT'de sunucu olmasına rağmen TFF'den de maaş aldığı söylenen Ersin Düzen'in yaptığı etik dışı... Keza TFF de etik olmayan bu duruma çanak tutuyor. Ersin Düzen'in TFF'deki görevi ise ilginç: Başkan Nihat Özdemir ve Genel Sekreter Kadir Kardaş'a TVlerde konuşulanları anlatmak.

Biliyorsunuz, TFF'nin 80 milyon dolar zarara uğratıldığı medyanın sınırlı bir kısmında yer aldı. Peki bu konu TRT'de ele alınabildi mi? Tabii ki hayır! Hem TRT'de program sunan hem de TFF'ye 'danışmanlık' yapan Düzen bu konuya yaklaşamadı bile! İşte çürümenin fotoğrafı budur"