ÖDP’nin yeni adı SSP oldu!

Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin (ÖDP) siyasi hayatına Sosyalist Sol Parti ismiyle devam edeceği bildirildi.

ÖDP’nin yeni adı SSP oldu!

ÖDP, 22 Ocak 1996 yılında bir çok farklı sol fraksiyondan gelen hareketlerin birleşmesi ile kurulan  ve “postmodern kültür” döneminin “neoliberal sol” partisi olarak her zaman tartışmaların odağında olan ÖDP ad değişikliğine gitti.

Ufuk Uras gibi Türkiye solunun anti emperyalist geleneğinin dışında birini başkan seçerek daha ilk yıllarında hayal kırıklığı yaratan parti bir türlü belini doğrultamadı.

2016 yılında yapılan 8. Olağan Kongre’de Eş Başkanlık değiştirilerek yerine 5 kişilik Başkanlar Kurulu getirilmişti. Başkanlar Kurulu sözcüleri Alper Taş, Önder İşleyen, Pelin Bektaş, Çiçek Çatalkaya ve Sema Yazan Özçetin olmuştu.

En son “Başkanlar Kurulu” sözcülerinden ve eski Genel Başkanlardan Alper Taş’ın CHP’den İstanbul Beyoğlu Belediye Başkan Adayı gösterilmesi partinin savrulduğu yer açısından bardağı taşıran son damla olarak tartışmalara neden olmuştu.

Bütün bu tartışmalardan sonra ÖDP 22 Aralık 2019 Pazar günü olağanüstü genel kurul kararı almıştı.

Olağanüstü Genel Kurul’da, parti adı değişikliğinin yanında yeni partinin neoliberal soldan kopuşu gerçekleştirebilecek ideolojik politik yeni tutumun belirlenip belirlen(e)meyeceği, eski tas ama boyanmış yeni hamam olarak mı kalacağının tartışılması bekleniyor.

Birgün yazarlarından Doğan Tılıç bugünkü yazısında partinin yeni adının Sosyalist Sol Partisi (SSP) olacağını açıkladı:

“ÖDP, kendisine yeni bir isimle yeni bir rota çizeceği, ‘umut olacak bir seçenek yaratma’ adımını resmen yarınki 8. Olağanüstü Kongre’siyle atıyor. Dünyanın her yerinde bir alt-üst oluş yaşanır, halklar ciddi saldırılarla karşı karşıya kalır ve Türkiye de bunlardan payına düşeni fazlasıyla alırken.

(…)

Yarından sonra yollarına Sosyalist Sol Partisi olarak devam etmesi beklenen ÖDP’liler, bunları yapabildiklerinde ‘umut olacak bir seçenek’ten çok daha fazlası olacaktır!”

Norveç’te ve Avusturya’da aynı adla bulunan partiler var.

Norveç SSP bayrağı
Avusturya SSP bayrağı

Türkiye SSP’sinin amblemi ise merak konusu oldu.