Ön ödemeli kart nedir?

Yaşam tarzıyla birlikte ödeme yöntemleri de tamamen değişmeye başladı. Yüz yüze ve doğrudan bir alışverişten ziyade çoğunluğu internetten olan ticaret hacminde yeni ödeme yöntemleri ortaya çıkmaktadır. Güvenli, pratik ve ön ödemeli olan yeni kartlar nedir? Nasıl kullanılır?

on_odemeli_kart_nedir

ÖN ÖDEMELİ KART NE DEMEKTİR?

Ön ödemeli kart, banka kartının/debit kart alternatifidir. Günümüzde nakit kullanımı dijital dolaşımda olan paraya göre oldukça düşüktür. Harcamaların genelde kartla yapıldığı bu dönemde kredi kartlarının çalınma ya da bilgilerinin kullanılma riski ile karşı karşıya oluşu ön ödemeli kartların değerini daha da ön plana çıkarabilmiştir. Bu kapsamda içinde olan para kadar harcama yapabileceğiniz için güvenli bir alternatiftir. Ayrıca market alışverişinden internet alışverişine kadar geniş kapsamda tüm ihtiyaçları giderebileceğiniz ön ödemeli kart erişkin olmayan çocuklara ya da öğrencilere de fırsat sunmaktadır. Kredi kartını, ek kartı ya da bilgilerini çocuğunuza vermek yerine ön ödemeli kart ile güvenli bir yol tercih edebilirsiniz.

 

ÖN ÖDEMELİ KARTIN AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Başlangıç seviye bir kontrollü harcama alışkanlığı kazanarak kredi sicilinden bağımsız şekilde nakit harici finansal ödeme yöntemi edinmek
  • Kredi kartı ve banka kartlarıyla aynı güvenlik önlemlerinden faydalanmak
  • Nakit para taşımaya gerek yok
  • Öncesinde oluşturulan limit kadar sınırlı tüketim
  • Online alışverişte optimum güvenlik
  • Tasarruf taraftarı yöntem
  • Tüm e-ticaret sitelerinde geçerlilik
  • Üst limit sebebiyle hesap aşımı yoktur

 

ÖN ÖDEMELİ KART NASIL KULLANILIR?

Ön ödemeli kartlar ile kredi ve banka kartları arasında yöntemsel bir fark yoktur. Somut olarak mağaza, dükkan veya restaurantlarda yapabilirken aynı zamanda internet alışverişlerinizde de rahatça kullanabilirsiniz. İnternet alışverişlerinizde sorulan CVV kodu, kart numarası gibi hususlar ön ödemeli kartlarda da olması sebebiyle ödeme aşamasında sorun yaşanmaz.

Ön ödemeli kartlara para yükleme işlemi bankalara göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı bankalar IBAN ile para aktarımına izin vermektedir. Bu yöntem haricinde bazı markaların anlaşmalı olduğu marketler, ATM’ler veya tekno marketler tarafından tarafından yüklenebilmektedir. Anlaşmalı bazı bankalarda cüzi bir komisyon alabilmektedir.

 

ÖN ÖDEMELİ KART NEREDE KULLANILIR?

Diğer tüm kredi ve banka kartlarının kullanıldığı şekilde pos cihazlarında geçerlidir. Bu kapsamda market, benzinlikler, restaurantlarda kullanılabilmektedir. Ayrıca internet alışverişlerinde ve ulaşım kartı ödemelerinde kullanılabilir. Farklı kartlara göre yurt dışında da ödeme imkanı olabilmektedir.

 

ÖN ÖDEMELİ KART NASIL TEMİN EDİLİR?

Ön ödemeli kartlar bankalara göre farklılıklar göstermektedir. Ön ödemeli kartların başvurusu için web sitesinden, müşteri hizmetlerinden ya da mobil bankacılık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bazı bankalarda ön ödemeli kart sanal ortamda da kullanılabildiği için internetten doğrudan başvuru yapılıp olumlu sonuçlanınca kartı beklemeden kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

ÖN ÖDEMELİ KART KAÇ KEZ KULLANILABİLİR?

Ön ödemeli kartların iki farklı modeli bulunmaktadır. Birincisi belli bir limiti olup bitince kartın kullanım dışı haline gelmesidir. İkinci modelde ise yüklenen para bittikten sonra son kullanma tarihine değin bu işlemin tekrarlanma halidir. İki farklı türde de ön ödemeli kart çıkarabilirsiniz.

 

ÖN ÖDEMELİ KART İLE TAKSİTLİ ALIŞVERİŞ YAPILABİLİR Mİ?

Ön kartla taksitli alışveriş yapılamamaktadır. Yüklenen para kadar harcama yapıldığı için faiz ve eksiye düşme gibi risklerden koruyan bir karttır, bu yüzden tek çekim kullanımı vardır.

Ön ödemeli kart nedir?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!