Pakize Suda hayatını kaybetti

Muğla'nın Fethiye ilçesinde beynine pıhtı atması sonucu felç geçiren ve yoğun bakımda tedavi gören oyuncu, yazar Pakize Suda, hayatını kaybetti.

featured

Oyuncu, yazar Pakize Suda, 2016 yılında ilk olarak kanser tedavisi gören kardeşi Nuran Suda’yı bir yıl sonra ise annesi Sehavet Suda’yı kaybetti. Suda, opera sanatçısı ablası Ayşe Suda ve yeğenleriyle teselli buldu. Bir süre sonra Pakize Suda’nın ‘akıl zayıflığı’ yaşadığını belirten ablası Ayşe Suda tarafından geçen yıl 11 Kasım’da vesayet davası açıldı. Çeşme Sulh Hukuk Mahkemesi, yeğeni Dilara Elagözlü’nün vasi olarak atadı.

ALTI GÜN ÖNCE FELÇ GEÇİRDİ

Akıl zayıflığı nedeniyle kötü günler yaşayan Pakize Suda, 15 Aralık’ta rahatsızlandı. Fethiye Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Pakize Suda’nın beynine giden ana damarlardan birinde pıhtı oluştuğu belirlendi. Bu nedenle felç geçiren ve yoğun bakımda tedaviye alınan Pakize Suda, bugün 11.00 sıralarında hayatını kaybetti.

Suda’nın vasisi de olan yeğeni Dilara Elagözlü, “Beyne giden damarlardan birinde pıhtı oluşunca felç geçirdi. Yoğun bakımdaydı. Solunum güçlüğü çekiyordu. Çok üzgünüz. Kendisinden önce vefat eden annesi ve kardeşine kavuştu. Sevenlerinden dua etmelerini istiyorum. Başımız sağ olsun. Cenazesi 23 Aralık’ta Muğla’dan kaldırılacak” dedi.

YEĞENİ VASİ OLARAK ATANMIŞTI

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda düzenlenen rapor üzerine mahkeme, geçtiğimiz aylarda Pakize Suda’ya yeğeni Dilara Elagözlü’nün vasi olarak atanmasına karar vermişti.

Pakize Suda’nın yeğeni Dilara Elagözlü, konuya ilişkin şunları söylemişti:

“Teyzemin bu rahatsızlığı 6-7 seneye dayanıyor. Unutmalarla, eşyalarını kaybetmelerle başladı. Birlikte çalıştığı insanlar da bunu fark etti. Kendisi bu rahatsızlığını uzun süre kabul etmedi. Kendinde olduğu süre içinde, ‘Siz kendinize bakın’ dedi. Anneannemin ve teyzemin arka arkaya rahmetli olmasıyla, yaşadığı duygusal şeylerde bu hastalığı tetikledi. Tiroid haplarını belli bir süre kullanmadı. Bana bir konuşmamızda ‘Her şeyi unutarak ölmek istiyorum’ dedi. 18 yaşından beri kendi yaşamayı tercih etmiş, kedileriyle mutlu olan bir insan. Sinirli ve şüpheci yapısı hastalıkla daha da gelişti. Birkaç senedir sözlerine itibar edilemeyecek bir hale geldi. 3 sene önce etrafından bize şikayet geldi, evine gittim. Evi çok dağınıktı. Toparlamak istedim ama izin vermedi. Doktorları çağırmak istedik ama kabul etmedi. Elimizden geldiği sürece bakmaya çalışıyoruz. Henüz bu hastalığa bir çare yok. İlaçlar sadece semptomları yavaşlatıyor. Fiziksel sağlığı iyi ama beyin olarak bu şekilde…”

DEMANS HASTALIĞI HAKKINDA

Demans, tek bir hastalık ismi olmayıp, bellek ve benzeri zihinsel yeteneklerin bozukluğu ile tarif edilebilecek bir bulgudur.

Demans; hafıza ve düşünme yeteneği, dikkat ve karar alma, dil ve konuşma merkezindeki bozulmalarla kendini gösterebilir. Bu hastalıkların hepsi beyinde bir takım değişikliklere neden olarak hastalıklara ait özgü bulguları ortaya çıkarır.

Demans ile seyreden bazı hastalıklar kesin tedavisi olmayan ve bir daha eski hale dönmeyi imkansız kılan hastalıklar iken, bazıları tedavi ile düzelebilen hastalıklardır…

ÖNCE KARDEŞİNİ ARDINDAN ANNESİNİ KAYBETMİŞTİ

Pakize Suda, 2016’da kanser tedavisi gören kardeşi Nurhan Suda’nın vefatıyla büyük acı yaşamıştı.

Ünlü isim, geçtiğimiz yıllarda verdiği röportajda, “Kardeşimin öldüğünü anneme söylemedik. 88 yaşında kadına ‘Kızın öldü’ diyemezsin. ‘Nuran neden gelmiyor?’ diyor annem, ‘Hastanede yatıyor’ diyoruz. En başından beri böyle söyledik. Annem, ‘İnsan üç ay yatar mı? Git, onun doktorunu değiştir’ dedi. Hemen araya bir laf sokuyorum. Allah’tan çabuk unutuyor. 88 yaşındaki annemi üzemem bu saatten sonra. Onun en düşkün olduğu çocuğuydu Nuran… Annem bana ‘Pakize’ demiyor, hep ‘Nuran’ diye çağırıyor” şeklinde konuşmuştu.

Kardeşini kaybettikten sonra zor günler geçiren ve 49 kiloya kadar düşen Suda, 2017 yılında ise annesi Sehavet Suda’nın yaşamını yitirmesi ile yıkılmıştı.

PAKİZE SUDA KİMDİR?

23 Nisan 1952 yılında İzmir’de doğan Pakize Suda, Girit kökenliydi. İzmir Kız Lisesi’ni bitiren Suda, 1969’da 17 yaşındayken katıldığı bir yarışmada Ege Güzeli seçilmiş, sonra da şarkıcılık yapmaya başlamıştı. Bazı filmlerde yan rollerde oynayan Pakize Suda, 1978 Dünya Kupası dönemimde ‘Biz Kadınlar’ isimli şarkısı ile popüler olmuştu.

45’LİK PLAKLARI

1978 – Ver Aşkını & Aşk Budur İşte
1978 – Nerden Bilsin Alem Beni & Biz Kadınlar

KİTAPLARI

Ağız Tadıyla Sevişemedik
Yenmiş Yutulmuş Sözler

OYNADIĞI FİLMLER VE TV DİZİLERİ

1971 – Feride
1971 – Saraylar Meleği
1972 – Tarkan: Altın Madalyon: Honoriya
1973 – Kurt Kapanı
1976 – Kime Niyet Kime Kısmet
1978 – Yara
1985 – Ayrılık Acısı
1987 – Tanrı Seni Korusun
1987 – Alnımdaki Bıçak Yarası
1987 – Küçüğüm
1991 – Kayıp Aranıyor
1996 – Başka İstanbul Yok (TV Dizisi)
1998 – Erguvan Yılları
2002 – Pembe Patikler: Hadiye Yenge
2003 – Hayat Bilgisi: Pakize
2005 – Davetsiz Misafir: Kehribar
2006 – Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu
2006 – Sevda Çiçeği: Nazan Anne
2007 – Çılgın Dersane

SUNDUĞU TV PROGRAMLARI

Lezzete Yolculuk
Miş Muş Lütfen Bu Konuya Girmeyelim
Dobra Dobra
Konuşa Konuşa
Lezzet Yolculuğu
Pakize Suda İle Gece Yarısı
Pakizeli Günler
Türkiye Konuşuyo

Pakize Suda hayatını kaybetti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!