Özgür Özel’e ‘topal ördek’ fezlekesi

“Türkiye’de bir topal ördek varsa, en büyük topal ördek Recep Tayyip Erdoğan’dır” diyen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’e ilişkin cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla fezleke hazırlandı.

Özgür Özel’e ‘topal ördek’ fezlekesi

2019 yerel seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul seçimleriyle ilgili Ekrem İmamoğlu hakkında 3 Nisan 2019 tarihinde “Çoğunluk bizde. Bunlar şimdi topal ördeğe döndü” açıklamasını yapmıştı. 

Özel de Erdoğan’ın sözlerine, 4 Nisan 2019’da bir haber kanalında “Türkiye’de bir topal ördek varsa, en büyük topal ördek Recep Tayyip Erdoğan’dır, cumhurbaşkanı seçilmiştir. TBMM’de çoğunluğu yoktur” yanıtını vermişti. 

Cumhuriyet’ten Mahmut Ilıcalı’nın haberine göre CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel hakkında cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla fezleke hazırlandı.

CHP’li Özel, fezlekeyle ilgili olarak “Bu sözler Erdoğan’ın CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’na yönelik kullandığı ve Belediye Meclisi’nde CHP’nin çoğunluğu olmamasına yönelik ifade ettiği ‘topal ördek’ nitelemesine yanıt olarak verilmiştir. Cumhuriyet başsavcı vekili, ‘topal ördek’ ifadesiyle ifade özgürlüğü ve eleştiri sınırlarımı aştığımı, Cumhurbaşkanı’nın onur, şeref ve saygınlığını rencide ettiğimi ileri sürmektedir. Eğer başsavcı vekili, bu fezlekesinin arkasındaysa, Erdoğan’ın da belediye başkanlarımıza ettiği hakaret nedeniyle soruşturma başlatmakla yükümlüdür” değerlendirmesinde bulundu.