Pakdemirli daha 15 gün önce ‘Çakmak yaksalar yakalıyoruz’ diye övünmüştü

Türkiye 8 gündür yangın felaketiyle mücadele ederken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yangınlardan 2 hafta önce yaptığı açıklama gündeme geldi. Pakdemirli, 776 gözetlemeden 24 saat gözetleme yapıldığını söyleyerek 'Çakmak yaksalar yakalıyoruz' ifadelerini kullanmıştı.

Pakdemirli daha 15 gün önce ‘Çakmak yaksalar yakalıyoruz’ diye övünmüştü
Pakdemirli daha 15 gün önce ‘Çakmak yaksalar yakalıyoruz’ diye övünmüştü

Türkiye orman yangınlarıyla mücadelede 8’inci gününde. Havadan müdahalenin yapılmadığı yangınların boyutu giderek büyüyor. İtfaiye erleri, belediye çalışanları yanı sıra birçok yurttaşın da söndürme çalışmalarına katıldığı tabloda Bekir Pakdemirli’nin açıklamaları eleştirilmişti. Pakdemirli yangınlarda sorumluluğu belediyelere atmıştı.

Pakdemirli’nin orman yangınlarından 15 gün önce 28 Temmuz’da Işıkçılar cemaatine bağlı Türkiye gazetesine yaptığı açıklama yeniden gündeme geldi. Söz konusu demecinde orman yangınlarına karşı ne kadar ‘başarılı’ olduklarını anlatan Pakdemirli, şu ifadeleri kullanmış:

“Orada da inanılmaz bir başarı var. Yanar yanmaz haberimiz oluyor. Şimdi orman yangınlarıyla ilgili çok haber olmuyor. Neden? Çünkü yangınlar büyümeden müdahale ediyoruz. Koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Yangınların çıkmasını belki engelleyemiyorsunuz ama yangın çok küçükken söndürüyorsunuz”

'24 SAAT BOYUNCA GÖZETLEME YAPILIYOR'

776 adet orman kulesinden 24 saat gözetleme yapıldığını da belirten Bakan Pakdemirli, “Şu anda çakmak yaksalar, yakalıyoruz. Birisi Seferihisar’da yakalandı. Adam mangal yapıyormuş, ‘Ben saklanmıştım. Nasıl yakaladınız?’ dedi. Dumanın çıkmasını gözlüyoruz. Duman çıkmaya başladığında, alev parlamadan gidiyoruz” demiş.

'TERMİK SANTRAL İÇİN RİSK YOK' DEMİŞTİ

2 Ağustos'ta  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'la Milas'ta Yangın Koordinasyon Merkezi'nde yaptığı basın açıklamasında sosyal medyada yangının termik santrale yaklaştığı ve riskli olduğu yönündeki iddialara değinen Pakdemirli, "Termik santralle ilgili 'risk altındadır' veya 'değildir' gibi bir durum meydana geldi. Sayın Bakanımızla geldiğimizde akşam saatlerinde bilgisayarda matematiksel modelleme ile baktığımızda, rüzgar durumuna baktığımızda bir risk görünmemekle beraber hem yangının hem de termik santrallerin özelinde bir ziyaret gerçekleştirdik. Şimdilik orada bir problem görünmüyor. Rüzgar da o yönde esmiyor. Bir problem yok, ilerleyen saatlerde bir değişiklik olursa bununla ilgili de karşı ateş ve diğer tekniklerle müdahale etmek için arkadaşlarımız gerekli tahkimatı yaptı. Bununla ilgili bir değişiklik olursa ilerleyen saatlerde bilgi veririz. Ancak şu anda inşallah olmayacak diye düşünüyoruz." demişti.

Pakdemirli'nin risk görmediği Kemerköy Termik Santrali bu gece alevler arasında kaldı. Yeniköy Termik Santrali için her geçen saat risk büyüyor.