Paralı askerler Libya’ya konuşlanıyor

Yüzlerce Sudanlı paralı askerin, Libya'da darbeci lider Halife Hafler'in uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) karşı yürüttüğü savaşa katıldığı iddia edildi.

Paralı askerler Libya’ya konuşlanıyor

İngiliz The Guardian Gazetesi’nin haberine göre, Sudan’dan yeni bir paralı asker dalgasının Libya’ya geldiği ve bu durumun, taraflar arasındaki çatışmayı, bölgenin istikrarını sarsacak uluslararası bir savaşa dönüştürebileceği belirtildi.

Haberde, Libya’daki Sudanlı milis güçlerin komutanlarının son aylarda yüzlerce kişinin savaşmak üzere ülkeye geldiğini söyledikleri aktarıldı.

Libya’nın güneyinde konuşlanan söz konusu güçlerin komutanlarından birinin “Pek çok genç geliyor, bu kadar büyük sayıda milisi kabul edebilecek kapasitemiz yok. Halihazırda Libya’da en az 3 bin Sudanlı milis var.” dediği kaydedildi.

DARFUR’DA SAVAŞMIŞLAR

Paralı asker dalgasıyla gelenlerin pek çoğunun, Sudan’da devrik lider Ömer el-Beşir rejimine karşı savaşanlardan oluştuğu, bazılarının da Darfur bölgesindeki savaşta yer aldığı ifade edildi.

Gazeteye göre, kendileriyle görüşülen komutanların hepsi, ülkelerine dönüp Beşir rejiminin yıkılmasından sonra iktidara gelen geçiş hükümetine karşı savaşmak istediklerini belirtti.

Hafter, Trablus saldırısıyla üst seviyeye çıkan insan kaynağı ihtiyacının bir kısmını müttefiklerinin sağladığı finansmanla, paralı askerlerden karşılıyor.

Bu paralı askerler arasında Sudan Bağımsızlık Ordusu ve Sudanlı Cancavid Milisleri yer alıyor.

RUSYA: TÜRKİYE İLE ANLAŞTIK

Öte yandan Ankara ile Moskova arasında Libya konusundaki görüşmelerin olumlu geçtiği bildirildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, dün Moskova’da bir araya gelen Rus ve Türk heyetlerin Libya’daki krizin çözülmesi için ortak katkı sunma konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.

JOHNSON’LA GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson da dün bir telefon görüşmesi yapmıştı. İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Libya ve Suriye başta olmak üzere bölgesel konular ve ikili ilişkiler ele alındı.

TEZKERE YOLDA

Öte yandan, Libya’ya asker göndermenin önünü açacak tezkere için AKP’de hazırlığın başladığı öğrenildi.

NTV’nin aktardığına göre, son MYK toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tezkere hazırlığı için talimat verdi. Bunun üzerine çalışmalar başladı. Libya ile deniz sınırlarını belirleyen mutabakat muhtırası asker gönderme konusunu kapsamıyordu.