Patlamayla sarsılan Kabil’in nabzı: ‘Saldırı olabilir, uzaklaşın!’

Peş peşe yaşanan terör saldırılarının ardından Kabil Havalimanı bölgesinde güvenlik önlemleri artırıldı. Taliban tarafından yeni kontrol noktaları oluşturulurken, halka sık sık ‘patlamaların devamı gelebilir’ uyarısı yapılıyor. Bölgede tedirginliğin tek nedeni ise saldırıların devam edeceği endişesi değil. Afganlar temel gıda malzemelerinin fiyatlarının yüksek olmasıyla da başa çıkmaya çalışıyor.

Patlamayla sarsılan Kabil’in nabzı: ‘Saldırı olabilir, uzaklaşın!’

ERAY ÇELEBİ/ VERYANSIN TV

Kabil 26 Ağustos’ta art arda düzenlenen terör saldırılarıyla sarsıldı.

IŞİD’in üstlendiği saldırılar sonucunda 13’ü Amerikan askeri olmak üzere 110 kişi hayatını kaybetti.

ABD'nin Afganistan'dan çekilme süreci hızla devam ederken yaşanan patlama sonrası Kabil Havalimanı bölgesindeki son gelişmeler yakından izleniyor. 

‘UZAKLAŞIN, YENİ SALDIRILAR OLABİLİR’

Veryansın Tv’nin yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, saldırının ardından Taliban bölgede güvenlik önlemlerini artırdı, yeni kontrol noktaları oluşturdu. Taliban'ın özel kuvvetleri olarak bilinen "313 Badri Taburu" da daha aktif hale geldi.

Örgütün sık sık vatandaşlara “bu bölgeden uzaklaşın” anonslarını yaptığını ifade eden bir Afgan kaynak “Havalimanı bölgesinde bulunan halk arasında tedirginlik var. Taliban’dan halka sık sık ‘başka patlamalar, roket saldırısı ve çatışma olabilir, buradan uzaklaşın’ anonsu yapılıyor.” diye konuştu.

‘KALABALIK GECE SAATLERİNDE AZALDI’

Saldırının ardından gece saatlerinde kalabalıkların daha çok havalimanının çevresine yayıldığını anlatan kaynak, “Patlamadan önce halk havalimanın girişindeki duvara çıkıp karşı tarafa geçmeye çalışıyorlardı. Patlamadan sonra gece saatlerinde Afganların uzaklaştığını gördük. Çoğu kişi havalimanı kapısının 50 ya da 100 metre ötesinde, bazıları da ara sokaklarda bekleyişlerini sürdürüyordu. Bugün hareketlilik yeniden arttı ancak eskisi gibi değil” dedi.

Gerekli belgeleri bulunduran Afganların havalimanı kapısına minibüs ve otobüslerle gittiğini ve listeye göre içeri alındığını belirten kaynak, girişlerin daha çok patlamanın olduğu ön kapıdan değil arka kapıdan sağlandığını anlattı:

“Batılı ülkelerle bağlantısı olan Afganlardan havalimanı dışında bir bölgede belgesi alınıyor. Bu kişiler minibüs ve otobüsle havalimanı kapısına götürülüyor. Amerikan askerleri listeye bakarak kişileri içeri alıyor.  Bunun dışında kimsenin içeri alınmasına izin verilmiyor. Kalabalık daha çok havalimanın arka kapısında... “

Patlamadan önce halk arasında “bizi yurtdışına pasaportsuz, ücret ödemeden gönderilecekler” şeklinde bir söylenti olduğunu belirten Afgan kaynak, “Kaosun yaşanmasının temel nedeni bu söylentiler… İşsiz ve eğitimsiz kesim bundan dolayı havalimanında kalabalık oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

KABİL’DE GÜNLÜK HAYAT: TEMEL GIDA MALZEMESİ ENDİŞESİ

Peki Kabil’de Taliban yönetiminde günlük hayat nasıl devam ediyor? 

Halkta özellikle ekonomideki kötü gidişattan dolayı bir kaygı yaşandığını vurgulayan Afgan kaynak şunları söyledi:

“Temel gıda malzemelerinin fiyatları yüzde 15 arttı. Mazot fiyatı yükseldi. Halk sebebini anlamaya çalışıyor. ‘Gümrükler mi kapalı, dışarıdan mal mı gelmiyor’ diye düşünüyoruz. Merkez Bankası ve bankalar kapalı. Tüccarların paraları bankalarda. Şehzade sarayı olarak bilinen döviz alışverişinin olduğu yer de daha açılmadı. Bu yüzden başka bir yere para gönderilemiyor. Bunun da etkisi olabilir fiyat artışında. Yani halkta ekonomik durumdan dolayı tedirginlik var. Temel gıda malzemelerinin fiyatları banklalar açılmazsa daha da yükselebilir, bu yönde endişemiz var.”

Eğitimin ne zaman başlayacağına ilişkin de bilgiler veren kaynağa göre; “bazı özel kurumlar dışında okulların hepsi kapalı. Eğitim memurları çalışmaya başladı, kısa zaman öğretimin başlaması bekleniyor.”