PKK: Çözüm yeri Meclis, muhatap HDP

Bölücü terör örgütü PKK’nın elebaşlarından Cemil Bayık CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerinin ardından başlayan tartışmaya ilişkin açıklama yaptı. Bayık ‘Muhatap kim tartışması yanlıştır. Zaten yıllar önce ‘Çözüm yeri Meclis’tir, HDP muhataptır’ diyen Öcalan’dır’ dedi.

PKK: Çözüm yeri Meclis, muhatap HDP
PKK: Çözüm yeri Meclis, muhatap HDP

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'de bir 'Kürt sorunu' olduğu ve çözüm için de HDP'yi işaret etmesine ilişkin bölücü terör örgütü PKK’dan açıklama geldi.

PKK’nın elebaşlarından Cemil Bayık Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarıyla paralel konuşarak "Muhatap kim tartışması yanlıştır. Zaten yıllar önce ‘Çözüm yeri meclistir, HDP muhataptır’ diyen Öcalan’dır’ dedi.

PKK’nın yayın organı Sterk Tv’ye konuşan Bayık, “Kürt sorununun artık daha da büyüdüğünü gördüler ve CHP bu yüzden Kürt sorununu tekrar gündeme getirdi. Eğer AKP-MHP siyasetini boşa düşürmeseydik, CHP Kürt sorununu gündeme getirmeye cesaret edemezdi. CHP geçmişten beri var, neden daha önce Kürt sorununu dile getirmiyordu? Kürt sorunu bugün mü ortaya çıktı? Hayır 100 yıldır var” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ? 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Türkiye'de bir 'Kürt sorunu' olduğunu belirterek, çözüm yolunun HDP'den geçtiğini iddia etmişti.

Kılıçdaroğlu, "Kürt sorununu çözmek için meşru bir organa ihtiyacımız var. Devlet dediğiniz kurum gayrimeşru bir organla muhatap olmaz. Meşru organ kimdir? HDP'yi meşru organ olarak görebiliriz. Dolayısıyla eğer bu sorun çözülecekse meşru bir organla da biz bu sorunu çözebiliriz; bu düşüncedeydim" demişti.