Pompeo ne demek istedi? ‘Türkiye’yi bekleyen tehlikeler’ ne olabilir?

'Pompeo, ABD'nin geleneksel yöntemlerle (darbe girişimi, politikacıları ayartmak, iç terör vs.) dışardan müdahalelerle 'Türkiye'yi bu tür davranışlar'dan caydırmayı başaramadıklarını söylüyor ve içerden daha başka yöntemler deneyebileceklerini dile getirmiş oluyor.'

Pompeo ne demek istedi? ‘Türkiye’yi bekleyen tehlikeler’ ne olabilir?

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Fox Business Network adlı yayın organına açıklamalar yapmıştı ve kritik sözler söylemişti: “Bizim buradaki amacımız, ABD-Türkiye ilişkilerini koparmak değil. NATO üyesi Türkiye ile bağlantılı önemli güvenlik çıkarlarımız var. Amacımız, Türkiye’yi bu tür davranışlara girmeyi sürdürme kapasitesinden mahrum bırakmak.”

Superhaber yazarlarından Ceyhun Bozkurt köşesinde, Pompeo’nun bu sözleriyle neyi kastettiğini açıklayan bir yazı yazdı.

Ceyhun, ABD’nin geleneksel yöntemlerle (darbe girişimi, politikacıları ayartmak, iç terör vs.) dışarıdan müdahalelerle “Türkiye’yi bu tür davranışlar”dan caydırmayı başaramadıklarını belirterek, içeriden daha başka yöntemler deneyebileceklerini dile getirdi.

Ceyhun o olasılıkları şöyle sıraladı:

Siz bir Amerikalı yetkilinin Türkiye’de asgari ücretin ne kadar olduğunu vurguladığını gördünüz mü? Siz Fatih’te yaşadıkları sıkıntıları nedeniyle intihar ettikleri belirtilen 4 insan için yabancıların üzüldüğünü mü sanıyorsunuz?  (…) Türkiye özellikle 24 Temmuz 2015’ten sonra PKK’sına, FETÖ’süne, PYD’sine, DEAŞ’ına vs. terör ve casusluk örgütlerine karşı ayağa kalktığı zaman Türkiye’nin karşısında terörizmin tam da yanında yer aldılar.

Ancak bir şeyin farkına vardılar: Dışarıdan, doğrudan saldırarak Türkiye’yi mücadele yolundan döndüremediler… Başaramadılar. Tam tersine bozgun üstüne bozguna uğradılar.

PKK’yı beslediler hendeklere gömüldü.

FETÖ’yü beslediler, 15 Temmuz’da püskürtüldü.

DEAŞ’ı kurdular ve beslediler, içeride ve dışarıda hareket edemez hale getirildi.

PYD’ye binlerce TIR ve uçakla yardım yaptılar, eğittiler sayılı gün direnebildiler.

Pompeo’nun sözlerindeki şifre de bu noktada önem kazanıyor. Türkiye’yi bu tür davranışlara girmeyi sürdürme kapasitesinden mahrum bırakmanın yolu, dışarıdan değil içeriden sarsmak. Son dönemlerde arka arkaya yaşanan gelişmeleri alt alta sıralayın:

– Ekonomik sıkıntılar

– FETÖ ile mücadelede bilinçli veya bilinçsizce yapılan uygulamalardan kaynaklanan gariplikler

– Siyaseti dizayn etme çabaları

– Toplum vicdanını yaralayan açıklamalar ve tahliyeler

– Sosyal medya operasyonlarındaki ciddi artış

– Ve üniversitelerdeki dikkat çekici hareketlilik.

Diğerlerini zaten tartışıyoruz. Son maddede aktardığım madde önemli. Yıllarca üniversiteleri terör örgütlerinin sahasına çeviren ve ancak 15 Temmuz sonrası püskürtülen militanların, yeniden kafalarını kaldırdığı ile ilgili bir haber okuyunca Pompeo’nun sözünü yeniden hatırladım. Veryansıntv’nin internet sitesinde yayımlanan “Terör üniversiteye ‘yatay geçiş’ yaptı” başlıklı haberde Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde yaşandığı belirtilen bazı gelişmelere dikkat çekildi. Sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim. (Bkz. https://veryansintv.com/teror-universiteye-yatay-gecis-yapti/)

Haberdeki iddialara göre, aralarında dağ kadrosunda da bulunmuşların da bulunduğu yaklaşık 50 terör örgütü yandaşı, yatay geçiş ile DTCF’ye girdi ve bundan sonra ise milliyetçi ve Atatürkçü gençlere yönelik baskılar başladı. Öncelikle şunu belirteyim, bu iddia doğruysa bu örgütlü bir harekettir ve bunun perde arkası iyice araştırılmalıdır.

İkincisi; DTCF’nin öğrenci hareketlerindeki önemini yaşıtlarım ve büyüklerim bilir. Üniversitelerden başlayacak bir kaos hareketi Türkiye’nin enerjisini tüketmeye başlar. Bu örneği geçmişte sıklıkla yaşadık…