Prof. Dr. Ovalı’dan Türkiye’yi umutlandıran haber… Hedef: 23 Nisan!

Kendini ve ekibini laboratuvarda karantinaya alan Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan heyecanlandıran paylaşım geldi. Ovalı, '7 gün 16 saat laboratuvarda çalıştıktan sonra artık kurduğumuz sistemin güvenli olduğu kanıtlandı' dedi. Ovalı, hedef olarak da 23 Nisan'ı gösterdi.

Prof. Dr. Ovalı’dan Türkiye’yi umutlandıran haber… Hedef: 23 Nisan!

Koronavirüsün tedavisini bulmak için “28 kahraman Türk çocuğu” dediği ekibiyle birlikte çalışmalar yürüten Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan Türkiye’yi heyecanlandıran bir paylaşım geldi.

Twitter hesabından açıklama yapan Ovalı, “Artık kurduğumuz sistemin güvenli olduğu kanıtlandı. Şimdi kahramanlarım içeri giriyor. 23 Nisan için sözleştik” dedi.

Ovalı şöyle yazdı: “7 gün 16 saat laboratuvarda çalıştıktan sonra artık kurduğumuz sistemin güvenli olduğu kanıtlandı. Şimdi kahramanlarım içeri giriyor. Kaldığım yerden onlar devam edecek. İlk ekip @YurtseverBulut, Gözde, Recai, sonra sayıları kademeli olarak artacak. 23 Nisan için sözleştik.”

Kök hücre ve yapay deri çalışmalarıyla dünya çapında tanınan Prof. Dr. Ercüment Ovalı “28 kahraman Türk çocuğu” dediği ekibiyle birlikte geçen haftalarda laboratuvara girmiş ve hazırladıkları projeyi Sağlık Bakanlığı’na sunmuştu. Bakanlığın projeyi kabul etmesinin ardından ekibiyle birlikte 45 günlük bir karantinaya girdiklerini duyuran Ovalı ve ekibi çalışmalara başlamıştı.

ANTİKORDAN TEDAVİ

Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve ekibi koronavirüs vakalarının, hastalığı yenen insanların kanındaki antikorlar aracılığı ile tedavi edebilmek için çalışıyor. Ovalı yaptıkları çalışmayı şöyle anlatmıştı: “Tedavi ile ilgili 4 proje hazırlamıştık. Çok kişinin bir arada olmaması için personel sayısını azalttık. İçlerinden biri, bir gün evvel beni aradı ve ‘Hocam kanıma dokunuyor, biz böyle evde elimiz kolumuz bağlı duracak mıyız? Öleceksek de adam gibi ölelim’ dedi. ‘Ne yapmak istiyorsun? İnsanların kaçtığı bir virüsü milyonlarca defa lobaratuvarda çalışacaksın ve sadece 15 santim ötende olacak. Hepiniz hayatınızdan olursunuz’ dedim. ‘Ben varım’ dedi. Sabah baktım bütün ekip toplanmış. Sadece başarmak için geldiler ve Türkiye’de bizim gibi bir sürü ekip var. Biz bunlardan biriyiz.”