Prof. Dr. Müftüoğlu'ndan 'maske' açıklaması: Burnuma pis kokular geliyor

Salgınla mücadelede en önemli araç maske. Ancak piyasadaki maskelerin koruyuculuğu konusunda şüpheler dinmiyor.

Prof. Dr. Müftüoğlu'ndan 'maske' açıklaması: Burnuma pis kokular geliyor

Koronavirüse karşı 3 şarttan biri olan ve takılması zorunlu hale getirilen maskelerle ilgili soru işaretleri giderilemiyor. Piyasada satılan maskelerin gerçekten koruyup korumadığı konusunda bir standart oluşmuş değil.

Prof. Dr. Osman Mütfüoğlu, "Son günlerde kulaktan kulağa yayılan en önemli pandemi dedikodularından birinin maskelere duyulan güvensizlik olduğu biliniyor" dedi.

Müftüoğlu Hürriyet'teki köşesinde şu ifadeleri kullandı:

"Pandemiyi kontrol altına almanın en önemli unsurlarından birinin maske takmak olduğu kesinleşti. Ama ne var ki “maske güvenliği” meselesi de en az maske takmak kadar mühim bir ayrıntı. Özellikle sayılarının neredeyse 1 milyona yaklaştığı söylenen sessiz virüs taşıyıcılarından korunmanın en etkili yolunun sağlam ve güvenli bir “maske defansı” olduğu şüphesizdir. Tekrarlayalım: Zaten işte tam da bu noktada “maske güvenliği” meselesi hızla devreye giriveriyor. Sözü daha fazla uzatmaya gerek yok. Son günlerde kulaktan kulağa yayılan en önemli pandemi dedikodularından birinin maskelere duyulan güvensizlik olduğu biliniyor. Peki neden? Bu güven kaybı ne ölçüde doğru?

HİJYENİK VE GÜVENLİ DEĞİL

Üzülerek belirtelim ki konu maske güvenliği olduğunda da burnumuza pek iyi kokular gelmiyor. Maskelerin önemli bir bölümünün hijyenik ve güvenli olmadıkları iddia ediliyor. Bu iddiaların bir bölümünü bilim insanları da paylaşıyor. Doğrusu aynı kuşkuları ben de taşıyorum. Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Erkan İşgören Hoca da maske güvenliği meselesini sık sık gündeme getirenlerden biri. Dr. İşgören’e göre, ülkemizde virüsü filtre etme özelliği olmayan maskelerin sayısı oldukça fazla ve bu çok önemli bir güvenlik zafiyeti oluşturuyor. Anlaşılan o ki maske üretimi konusunda daha ciddi bir kontrol sisteminin kurulması ve maske üretim standartlarının net ve açık hale getirilmesi, önümüzdeki günlerin en önemli gündem maddelerinden biri olacak. İlgililerin maske güvenliği meselesine daha bir dikkatle bakmalarında fayda var."

YÜZDE 95'İ FİLTRESİZ

Öte yandan koronavirüse karşı mücadelede zorunlu hale getirilen maskelerin yüzde 95’inde koruyucu filtre olmadığı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığına sunulan maske raporuna imza atan Marmara Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Erkan İşgören hiçbir filtreleme özelliği olmayan maske oranın yüzde 75 olduğunu bugün ise bu oranın yüzde 95’e çıktığını söyledi. İşgören, filtre özelliği olmayan maskeyi üreten tek ülkenin Türkiye olduğu iddiasında bulundu.