Prof Dr Naci Görür: Depremin yeri endişe verici!

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da hissedilen Marmara depremi için "Yeri endişe verici" dedi.

Prof Dr Naci Görür: Depremin yeri endişe verici!

"Dünyanın En Etkil Bilim İnsanları Listesi"nde yer alan, Bilim Akademisi Üyesi Prof. Naci Görür, Marmara Denizi'nde meydana gelen ve İstanbul başta olmak üzere çevre illerinde hissedilen 4.2 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklamada bulundu.

Sosyal medya hesabından uyarıda bulunan Görür, "Arkadaşlar Marmara’da olan 4,3’lük depremi görüyorsunuz. Min. 7.2 büyüklükte deprem beklediğimiz fayın üzerinde. Yeri endişe verici. Bu deprem fayda az da olsa stres değişimine ve mekanik vibrasyona neden olmuş olabilir. Bu da sözkonusu fayın tetiklenmesine katkıda bulunabilir" ifadesini kullandı.

'ÖNCÜ OLABİLİR TEDİRGİNİM'

Prof. Dr. Doğan Perinçek de, depremin öncü deprem olabileceğini belirterek "tedirginim" dedi.

Perinçek sosyal medya hesabından şöyle yazdı: "Orta Marmara'da 4,3 büyüklükte 12.3 km derinlikte, saat 16.38 de tek bir deprem oldu. Bu depremin artçıları olmadı. Bu nedenle tedirginim. Öncü deprem olabilir. Halkımız bir müddet daha güvenmedikleri binalardan uzak dursunlar.."

'ELİ KULAĞINDA'

Prof. Naci Görür, temmuz ayında yaptığı açıklamada Marmara depreminin eli kulağında olduğunu belirterek "İçinde bulunduğun binaya güvenmiyorsan ve bir de sevdiklerin varsa korkmamak mümkün değil, nihayetinde insansın. Herkes gibi ben de korkuyorum" demişti.

'MARMARA DEPREMİ 'GELİYORUM' DİYE BAĞIRIYOR'

"100 binleri konuşuyoruz. Hazırlıklı olmamışız. İnsanlarımızı eğitmemişiz. İşte bunlar insanı ürkütüyor. Marmara depremi 'Geliyorum' diye bağırıyor" diyen Görür, şunları kaydetmişti:

“Deprem dünyanın doğasıdır, düzendir. Eğer depremler olmasaydı dünya yaşanmayan bir gezegen olurdu ay gibi. Dünyaya bilimle bakan toplumlar, depremi kavrar kavramaz önlem almışlar. Bugün Japonya, Hollanda gibi ülkelerden bahsediyorum. Önlem almak zor değil ama biz toplum olarak afete dönüştüyoruz her şeyi. Bağdat Caddesi'ni deprem adı altında en güvensiz yere dönüştürdük. 2-3 katlı bahçeli evler gitti, dar düdük binalar geldi. Cadde tünele döndü. Şimdi git gezemiyorsun, iki arabayla bi sokağından geçemiyosun.”