Putin: Suriye’de ABD ile çok iyi çalışma temasları kurulmuş durumda

Rusya lideri Vladimir Putin, Kremlin'in terörle mücadele konularında ABD ile işbirliğinden genelde memnun olduğunu belirtti. Putin “Evet, Suriye'de çatışmayı önleme konusundaki işbirliğimiz iyi biliniyor, hem operasyonel düzeyde, hem de askeri birimlerimizin komutanları düzeyinde çok iyi çalışma temasları kurulmuş durumda.” İfadelerini kullandı.

Putin: Suriye’de ABD ile çok iyi çalışma temasları kurulmuş durumda

Sputnik’in haberine göre Rusya devlet televizyonu Rossiya 1'e konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, Kremlin'in terörle mücadele konularında ABD ile işbirliğinden genelde memnun olduğunu söyledi.

Rus lider, "ABD ile pek çok alanda çok sayıdaki çelişkilerimize rağmen işbirliği yapıyoruz, neticede özel servisler düzeyinde işbirliği devam ediyor. Evet, Suriye'de çatışmayı önleme konusundaki işbirliğimiz iyi biliniyor, hem operasyonel düzeyde, hem de askeri birimlerimizin komutanları düzeyinde çok iyi çalışma temasları kurulmuş durumda. Diğer şeylerin yanı sıra Amerikalılar bize terörle mücadele konusunda da bilgi veriyor” diye konuştu.

PUTİN'DEN TRUMP'A TEŞEKKÜR

Amerikalıların birçok kez Rusya'da terör eylemlerinin önlenmesine katkı sağlayan bilgileri Moskova'ya ilettiklerini vurgulayan Putin, "Bu bilgileri bize birçok kez aktardılar ve aktarıyorlar, bu nedenle şimdiki ABD Başkanı'na teşekkür ettim, zira Amerika'dan gelen bilgiler birçok kez Rusya Federasyonu topraklarındaki terör eylemlerini önlememize yardımcı oldu. Biz de aynı şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Putin, Rusya ve ABD liderleri arasında bu tür bilgilerin çift taraflı paylaşımı konusunda mevcut bir anlaşmanın bulunduğunu dile getirdi.

"Şöyle bir olayı hatırlıyorum, bir keresinde Amerikan tarafı, Suriye'de casusluktan tutuklanan bir vatandaşlarının bulunması konusunda yardım için bize başvurmuştu. Ortaklarımızı ikna edebildik, onu serbest bıraktılar. Biz bu Amerikan vatandaşını Moskova'ya ulaştırdık ve ABD yetkililerinin eline teslim ettik” diyen Putin, ekledi:

"Genelde bakıldığında elbette ki daha da iyi olabilir, fakat genel olarak memnunuz.”