Reuters ve Bloomberg’den Erdoğan analizi… ‘Seçim öncesi yenilgi’

Uluslararası kamuoyunun yakından takip ettiği seçim süreci ile ilgili olarak İngiliz haber ajansı Reuters ve ABD'li medya kuruluşu Bloomberg dikkat çekici bir analiz yayımladı. Reuters analizinde, AKP'nin ilk 10 yılını överken, gelinen süreçte Erdoğan'ın NATO'da gerilimi yükselttiğine dikkat çekti. Bloomberg ise Erdoğan'ın eski bakan Mehmet Şimşek'i yeniden yönetime katılmaya ikna edememesini "seçim öncesi desteğini artırmaya çalışırken yeni bir yenilgiye işaret ediyor" sözleriyle yorumladı. 

featured

Reuters, “Türkiye’deki seçimlerde neler değişime açık” başlığıyla hazırladığı derlemede Erdoğan’ın 20 yıllık dönemini özetledi. Haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan Mayıs ayında sadece kimin yöneteceğinin değil nasıl yönetileceğinin, ekonominin nasıl idare edileceğinin ve Ukrayna ve Orta Doğu’daki krizlerde nasıl bir rol üstlenileceğinin de oylanacağı 20 yıllık iktidarının en büyük testiyle karşı karşıya. Seçimler 14 Mayıs’ta ülkenin güneydoğusunda on binlerce insanın öldüğü ve milyonlarca insanın evsiz kaldığı depremden 3 ay sonra yapılacak” denildi.

Muhalefetin adayı Kemal Kılıçdaroğlu için, “Muhalefet CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu seçti ve hem sağdan hem soldan hem de İslami kökenden seçmenden oy almayı amaçlıyor. Muhalefet Erdoğan’ın birçok kararını iptal etme sözü veriyor” yorumu yapıldı.

‘TÜRKİYE’Yİ ATATÜRK’ÜN LAİK PLANINDAN UZAKLAŞTIRDI’

Haberde, “Modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra göreve gelen en güçlü lider olan Erdoğan ve İslami temelli partisi AKP, Türkiye’yi Atatürk’ün laik planından uzaklaştırdı. Erdoğan ayrıca Ankara’da 1000 odalı sarayında gücü merkezileştirdi ve burada Türkiye’nin ekonomik, güvenlik, içişleri ve diplomasi kararları alıyor” ifadesi kullanıldı.

Haberde HDP’nin hangi adayı destekleyeceğinin kritik bir öneme sahip olduğu hatırlatıldı. Bünyesinde Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’ni (TÖP) barındıran Emek ve Özgürlük İttifakı bugün bir aday çıkarmayacaklarını açıklamıştı.

Ekonomistlerin Erdoğan’ın düşük faiz çağrısının enflasyonu son 24 yılın en yüksek seviyesine getirdiğine ve TL’nin dolar karşısında çok ciddi bir değer kaybına sebep olduğunu söylediği analizde Erdoğan döneminde Türkiye’nin Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, Yunanistan gibi ülkelerle diplomatik krizler yaşandığı belirtildi. Analizde, “Bu krizlerde iki yıl sonra normalleşme oldu ve bazı düşmanlarla normalleşme yolları arandı” yorumu da yapıldı.

‘NATO’DA GERİLİMİ YÜKSELTTİ’

Sözcü’nün aktardığına göre, Reuters’taki haberde, “Erdoğan’ın Rusya’dan hava savunma sistemi satın alması ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile yakınlığı NATO içinde eleştirildi. Ankara’nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine itirazı da gerilimi yükseltti” denildi.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta Erdoğan’ın arabuluculuk yaptığına dikkat çekilirken, Erdoğan’ın seçim kampanyasında bu konuya vurgu yapmasının beklendiğinin de altı çizildi.

MUHALEFETİN VAATLERİ

Muhalefet bloğunun Erdoğan’ın birçok kararını iptal etmeyi planladığı belirtilirken, Merkez Bankası’nın bağımsızlığının sağlanması ve Erdoğan’ın ekonomi kararlarının iptal edilmesinin vadedildiği hatırlatıldı.

Parlamenter sistemin geri getirilmesinin ana vaatlerden biri olduğuna dikkat çekilirken, Suriyeli mültecilerin ülkelerine gönderilmesinin de vaatler arasında olduğu belirtildi.

AKP’NİN İLK 10 YILINA ÖVGÜ

Haberde, “Erdoğan’ın ilk 10 yılında ekonomik büyüme varken sonraki 10 yılda ise yoksulluk arttı ve seçmen arasında destek azaldı. Depremden sonra yapılan anketlerde felakete rağmen bölgedeki oylarını koruyabildiği görülürken, uzmanlara göre muhalefetin birleşmiş olması onun için büyük bir sorun olabilir” yorumu da yapıldı.

BLOOMBERG: ERDOĞAN’IN GERİLEMELER YAŞADIĞI HAFTA

Yeniden Refah Partisi’yle ittifak hazırlığında olan Erdoğan, parti lideri Fatih Erbakan’ın ittifaka katılmama kararıyla darbe almıştı. Ardından eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in AKP Genel Merkezinde, Erdoğan ile görüşmesinin ardından aktif siyasette olmayacağını açıklaması dikkat çekmişti. Erdoğan’ın Bahçeli’yle görüşmesi de “Erdoğan’a bir hafta içinde üçüncü ret mi?” sorularını gündeme getirmişti.

Bu gelişmeler ışığında bir analiz kaleme alan ABD’li medya kuruluşu Bloomberg, “Erdoğan’ın gerilemeler yaşadığı hafta kritik seçim yaklaşırken kötüleşti” başlığını kullandı.

Haber ajansı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan eski ekonomi bakanını ikna etmeyi başaramadı. Muhalefet ise ortak aday seçti ve destek oluşturmayı amaçlıyorlar” ifadesine yer verdi.

“Erdoğan’ın Şimşek’i yeniden yönetime katılmaya ikna edememesi, seçim öncesi desteğini artırmaya çalışırken yeni bir yenilgiye işaret ediyor” denilen analizde, Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) ile iktidarın görüşmeleri, “Erdoğan’ın partisi, Hizbullah’ın yasadışı militan grubunun üyelerinden oluşan uç bir partinin desteğini almayı başardı” sözleriyle değerlendirildi.

Millet İttifakı’nın orta adayı Kemal Kılıçdaroğlu için ayrı bir paragraf açan Bloomberg, “Konuyla ilgili bilgisi olan kişiler uzun görüşmeler sonucunda ortak aday olarak seçilen Kılıçdaroğlu’na HDP’nin destek vereceğini söyledi. HDP, seçmenin yüzde 10’undan fazlasından oy alıyor” ifadesine yer verdi.

‘SİSMİK ETKİLERİ OLUR’

Haberde, “Erdoğan’ın seçimi kaybetmesinin hem Orta Doğu’da hem de dünya genelinde sismik etkileri olur. 69 yaşındaki Erdoğan baskıcı tek adam sistemi oluşturmak için 20 yıl çalıştı ve bölgede, Çin’le, Rusya’yla, ABD’yle ve diğer ülkelerle ilişkide kritik rol üstlendi” denildi.

Reuters ve Bloomberg’den Erdoğan analizi… ‘Seçim öncesi yenilgi’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Gerizekalı Reuters ve Bloomberg Atatürk ve Cumhuriyeti 1980 sonrası yıkmak isteyen yerine ılımlı islam projesini devreye alan siz ve ağababalarındı. Sanki bilmiyormuş ayagına yatıyorsunuz.

    Iktidara getirdiğiniz Tayyip beyde sizin ağababalarınızı kandırdı.

    Necmettin Erbakan Uğur Dündarın gözüne baka baka , anlata anlaya Siyonzmi kandırdı 🙂

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!