RTÜK’ten Kılıçdaroğlu’nun videosunu yayınlayan kanallara ceza!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Kemal Kılıçdaroğlu'nun TÜRGEV ve Ensar Vakıfları üzerinden ABD'ye para transferi iddialarını yayınlayan Tele 1, KRT, Halk TV ve Flash Haber TV'ye “yayıncılık ilkelerini ihlal ettikleri” iddiasıyla üst sınırdan idari para cezası verdi.

featured

Yeni sosyal medya ve internet gazeteciliğine yönelik yasa teklifi tartışılırken RTÜK‘ten dikkat çeken bir adım geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aile bireylilerinin TÜGVA ve Ensar Vakıfları üzerinden ABD’deki bir vakfa para transferleri yaptığını iddia eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kaçış planı” videosunu yayınlayan kanallara ceza çıktı.

RTÜK, haftalık olağan toplantısında, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ve ENSAR Vakfı’nın, haklarında yapılan yayınlara ilişkin şikayet başvurularını değerlendirdi.

Toplantıda, söz konusu iddiaları yayınlayan televizyon kanallarına ilişkin uzman raporları ele alındı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sosyal medyada paylaştığı açıklamayı yayınlayan televizyon kuruluşlarının yasa ihlali yaptığını değerlendiren Kurul, Tele 1, KRT, Halk TV ve Flash Haber TV’ye üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uyguladı.

Üst Kurul, söz konusu yaptırımı, 6112 sayılı Kanun’da geçen “Yayın hizmetleri,… Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır; soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz.” ifadelerinin ihlali gerekçesiyle verdi.

FOX TV’YE SELÇUK TEPELİ CEZASI

Kurul ayrıca, FOX TV ana haber sunucusu Selçuk Tepeli’nin yayın sırasında kullandığı ifadeler ve bardağı kameraya doğru fırlatmasının, sunulan haberle bağdaşmayan bir tavır olduğuna karar verdi.

Tepeli’nin yayıncılık ilkelerini ihlal ettiğine hükmeden Kurul, FOX TV’ye üst sınırdan idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

Üst Kurul, “TBMM’de seçilmiş üyelerden oluşan RTÜK’ün aldığı kararları iftira ve hakaret unsurlarıyla aşağılayıcı dil kullanarak eleştirdiği gerekçesiyle” Tele 1’e de idari para cezası uygulanmasına hükmetti.

‘MECLİS TV’NİN FİŞİ DE ÇEKİLEBİLİR’

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, kararla ilgili “RTÜK yayıncılara ‘Kılıçdaroğlu’nun elinde belge de olsa, söyledikleri doğru da olsa yayınlarsanız ceza keserim, sansürlerim’ gözdağını veriyor. Bu bakışla, partilerin canlı verilen grup toplantıları sansürlenir, muhalefin sesi duyulmasın diye Meclis TV’nin fişi de çekilebilir.” dedi.

RTÜK’ten Kılıçdaroğlu’nun videosunu yayınlayan kanallara ceza!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!