Rus Büyükelçi'den TTB'ye 'Sputnik V' tepkisi

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB), “Aşılar Tüm Canlıların Ortak Değeridir” başlığı ile yayımladığı ve Kovid-19’a karşı uygulanan aşıların hastalığı önleme etkinliklerine ilişkin verilerin değerlendirildiği makalede ülkesinin geliştirdiği Sputnik V aşısına yer verilmemesine tepki gösterdi.

Rus Büyükelçi'den TTB'ye 'Sputnik V' tepkisi

TTB çalışmasında, aşılanan kişide hastalık gelişmesini önleme konusundaki etkililiğin; Pfizer-Biontech aşısı için (%95), Moderna aşısı için (%94,1), Oxford-AstraZeneca aşısı için (%90,0), Coronavac aşısı için ise; Türkiye’de (%91,25), Brezilya’da (%50,38 çok hafif hastalık) ve (%77,96 hafif hastalık) olduğu yönünde Faz 3 verilerinin sonuç raporlarına ve yayımlanmış bilimsel değerlendirmelere yer verildi. Tek dozunun etkisinin yüzde 73-85 arasında olduğu ve Kovid-19'a karşı yüzde 91,4 oranında koruma sağladığı açıklanan Sputnik V aşısına ise, raporda yer verilmedi. Bunun üzerine TTB Başkanı Fincancı'ya bir mektup gönderen Büyükelçi Yerhov, "Aşılar tüm canlıların ortak değeridir" tezine tümüyle katıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Dünyamız, milyonlarca hayat kurtaracak, yeni tip koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasını durduracak güvenli ve etkili aşıların geliştirilmesi dahil olmak üzere tüm dünya topluluğunun çabalarının seferber edilmesi suretiyle aşılması mümkün olabilecek eşi görülmemiş bir çağrı ile karşı karşıya kalmıştır. Okuduğum değerlendirmenizde, genel olarak Sputnik V olarak bilinen Gamaleya Merkezince geliştirilerek dünyada ilk milli tescil işlemini görmüş Gam-KOVİD-Vak aşısının yer almadığı hususu açıkçası hafif bir şaşkınlık yaratmıştır. Böyle bir derlemenin hangi listeler ve reytingler esas alınarak yapıldığı muallakta kalmıştır. Makalede anılan diğer ürünlerde olduğu gibi Sputnik V'nin etkinliği de yüzde 90’ın üzerinde olup, Rus aşısı koronavirüs hastalığının ağır vakalarına karşı aynı şekilde tam bir koruma sağlamaktadır."

TARTIŞILMAZ AVANTAJ

"Denetlenmiş ve kapsamlı bir şekilde incelenmiş insan adenovirüs vektörleri bazında geliştirilen Sputnik V'nin olduğu gibi, adenovirüs aşılarının güvenliği, etkinliği ve kalıcı yan etkilerinin olmaması, son 20 sene içerisinde yürütülen 250’den fazla klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır" vurgulamasını yaptığı mektubunda, Sputnik V'nin soğuk depolama zinciri yatırımlarına gerek kalmadan sıradan bir buzdolabında saklanabiliyor olmasının, "tartışılmaz avantajlarının bir tanesi" olduğunu ifade etti.

'AB'DE TESCİL SÜRECİ BAŞLADI'

13 Ocak itibarıyla 1,5 milyondan fazla kişinin Sputnik V aşısı olduğuna dikkati çeken Yerhov, aşının Rusya ile beraber Beyaz Rusya, Sırbistan, Arjantin, Bolivya, Cezayir ve Filistin’de tescil edildiğini anımsattı. AB nezdinde tescil süreci başlatıldığı, Ocak ayı içerisinde 9 ülkede daha sertifikasyonun tamamlanmasınının öngörüldüğünü de aktaran Yerhov, şunları kaydetti:

"Aşının seri üretimi Rusya’nın dışında ürüne güvenin göstergesi olarak birkaç ülkede daha başlatılmıştır. Geçen yılın Aralık ayında DSÖ nezdinde tescil başvurusu yapılmıştır. Listenizde adı geçen AstraZeneca şirketinin, Rus menşeli ürüne güven duyduğunun açık ifadesi olarak, kendi aşısının etkinliğini artırmak amacıyla Sputnik V aşısını geliştirmiş uzmanlarla bir işbirliği içerisinde olduğunun altını çizmek isabetli olacağı görüşündeyim. Tüm bu sıralanan hususlar, Sputnik V'nin dünyadaki uzmanlar tarafından kabul ve takdir edildiğini teyit eder, diğerleri arasında telaffuz edilmemesi doğru olmadığı aşikardır."

Milliyet'in haberine göre siyasi konjonktürün ve ticari kıstasların vatandaşların sağlık menfaatin korunmasının üstünde tutulması gerektiği mesajını da veren Büyükelçi Yerhov, "Samimi temennimiz; TTB’nin dünya geneli aşı geliştirme 'kumbarasına' ülkemizin kayda değer katkılarına önem vermek için kendine imkan yaratmasıdır" ifadesini kullandı.